سامانه امور مالیاتی tax.gov.ir

13 فروردین 1403
۰ دیدگاه
زمان تقریبی مطالعه: ۸ دقیقه

عناوین این مقاله

سامانه عملیات و خدمات الکترونیکی مالیاتی tax.gov.ir که توسط سازمان امور مالیاتی کشور راه اندازی شده، امکانات متعددی همچون تسلیم اظهارنامه های مالیاتی من جمله اظهارنامه مالیاتی ۱۴۰۰ و تسلیم صورت معاملات فصلی، استعلام ممنوع الخروجی، استعلام و اخذ کد فراگیر اتباع خارجی و پرداخت الکترونیکی مالیات را برای مودیان مالیاتی فراهم کرده که استفاده از آن ها مستلزم انجام مراحل پیش ثبت نام و ثبت نام در این سایت می باشد.

سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی به نشانی www.tax.gov.ir تحول گسترده ای را در ارائه خدمات مالیاتی به مودیان مالیاتی به ویژه در بحث اظهارنامه های مالیاتی ایجاد کرده، به نحوی که امروزه، ثبت نام اظهارنامه های مالیاتی به روش حضوری و با مراجعه به ادارات مالیاتی امکان پذیر نبوده و تمامی مودیان مالیاتی باید به سامانه tax.gov.ir، مراجعه کرده و اظهارنامه مالیاتی خود را از طریق آن ثبت و ارسال نمایند.
البته امکانات سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی، تنها محدود به ثبت اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی، من جمله اظهارنامه مالیاتی ۱۴۰۰ نبوده و پیش ثبت نام و ثبت نام الکترونیک، تسلیم صورت معاملات فصلی، استعلام ممنوع الخروجی، استعلام و اخذ کد فراگیر اتباع خارجی و پرداخت الکترونیک مالیات، نمونه ای این امکانات می باشد.

برای ورود به سامانه عملیات الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی کلیک کنید

از جمله امکانات سایت سامانه عملیات الکترونیکی به آدرس tax.gov.ir تسلیم اظهارنامه مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی می باشد.

با توجه به اینکه برای استفاده از امکانات سایت عملیات الکترونیکی مالیاتی، باید با نحوه کار با این سایت آشنا بود، در این مقاله ، سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی tax.gov.ir را معرفی کرده و در مورد راهنمای ورود و ثبت نام در سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی صحبت نموده ایم و در انتها سایت های زیر مجموعه این سامانه و امکانات آن ها را توضیح داده ایم.


سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی tax.gov.ir

چنانچه پیش از این به سایت سازمان امور مالیاتی کشور www.intamedia.ir مراجعه کرده باشید، حتما مشاهده کرده اید که که این سایت دارای زیر مجموعه های متعددی در رابطه با امور مالیاتی کشور می باشد. یکی از این زیر مجموعه ها سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی tax.gov.ir بوده که ثبت نام انواع اظهارنامه های مالیاتی از مهم ترین امکانات آن می باشد.

البته ثبت نام اظهارنامه های مالیاتی ۱۴۰۰، تنها امکان سایت عملیات الکترونیکی مالیاتی tax.gov.ir که به عنوان سایت دارایی نیز شناخته می شود، نبوده، بلکه این سامانه ، مرجع ارائه خدمات مالیاتی متعدد به اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی می باشد که پیش ثبت نام و ثبت نام الکترونیک، سامانه مالیاتی وکلای دادگستری tax.pgpal.ir، تسلیم صورت معاملات فصلی، استعلام ممنوع الخروجی، پرداخت مالیات خرید و فروش ارز خارجی، استعلام و اخذ کد فراگیر اتباع خارجی، پرداخت الکترونیک مالیات و اعتراض به مالیات، نمونه هایی از خدمات اینترنتی ارائه شده در سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی می باشد.


راهنمای ورود به سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی tax.gov.ir

همانطور که در بخش قبل گفتیم، سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی یا سامانه اظهارنامه مالیاتی، طیف گسترده ای از خدمات مالیاتی را به اشخاص حقیقی و حقوقی ارائه می دهد. برای اینکه بتوانید از این امکانات استفاده کنید، ابتدا باید وارد سایت www.tax.gov.ir بشوید. در ادامه، نحوه ورود به سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی tax.gov.ir را برای شما توضیح داده ایم:

بهتر است بخوانید:  برگ تشخیص مالیاتی

۱- در قدم اول، مرورگر دستگاه خود را باز کرده و عبارت « سامانه مودیان مالیاتی » را جست و جو نمایید تا صفحه نتایج گوگل برای شما نمایش داده شود. در این صفحه، بر روی لینکی که آدرس آن tax.gov.ir می باشد، کلیک نمایید..

۲- صفحه جدیدی که مشاهده می کنید، صفحه اصلی سایت​ tax.gov.ir می باشد. برای اینکه بتوانید از امکانات سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی یا همان درگاه ملی خدمات مالیات استفاده نمایید، لازم است که در ابتدا برای انجام پیش ثبت نام و ثبت نام مالیاتی اقدام کنید.


راهنمای ثبت نام در tax.gov.ir

نکته ای که در رابطه با سایت سامانه عملیات الکترونیکی امور مالیاتی tax.gov.ir باید مورد توجه قرار گیرد آن است که استفاده از امکانات این سایت، همچون جدول ضرایب مالیاتی، منوط به ثبت نام در این سامانه می باشد. در ادامه مقاله، ضمن راهنمای تصویری زیر به توضیح راهنمای ثبت نام در tax.gov.ir می پردازیم:

۱- مراحل گفته شده برای ورود به سایت عملیات الکترونیکی امور مالیاتی www.tax.gov.ir را مطابق راهنمای بخش قبل انجام داده و هنگامی که وارد صفحه اصلی سامانه شدید، گزینه « پیش ثبت نام و ثبت نام الکترونیک » را انتخاب نمایید.

۲- در صفحه جدید، خلاصه روند ثبت نام به شما نشان داده می شود. به منظور شروع مراحل ثبت نام در tax.gov.ir، دکمه قرمز رنگ« ورود به ثبت نام » را کلیک نمایید.

۳- در این صفحه، پس از اینکه نوع مودی مالیاتی را مشخص نمودید و کد امنیتی و شماره ملی یا شناسه ملی مودی را در کادرهای مشخص شده وارد کردید ، دکمه « ورود به ثبت نام » را بزنید.

۴- در این صفحه، همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، بر روی دکمه « پیش ثبت نام جدید » کلیک کنید.

۵- پس از ورود به صفحه پیش ثبت نام مطابق تصویر زیر و وارد کردن کد پستی و شماره همراه خود در کادرهای تعیین شده، بر روی دکمه « پیش ثبت نام جدید » کلیک نمایید.

پس از اتمام مراحل فوق، سایت tax.gov.ir، یک نام کاربری و رمز عبور را به شماره همراه شما پیامک می کند.. این اطلاعات را در جای امنی یادداشت کرده تا بعد از این، برای ورود و استفاده از امکانات سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی از آن استفاده نمایید.


امکانات سایت tax.gov.ir

سایت tax.gov.ir علاوه بر اموری همچون دریافت الکترونیکی فرم های اظهار نامه های مالیاتی امکانات گسترده ای را برای مودیان مالیاتی فراهم کرده و خدمات مالیاتی متنوعی را ارائه می کند. امکانات سامانه عملیات الکترونیکی​ tax.gov.ir عبارتند از :

۱- پیش ثبت نام و ثبت نام به منظور دریافت شماره اقتصادی: پیش ثبت نام و ثبت نام مودیان مالیاتی در سامانه tax.gov.ir شرط استفاده از امکانات متعدد این سایت همچون استفاده از امضای الکترونیک، دریافت خلاصه پرونده های مالیاتی و ثبت نام اظهارنامه های مالیاتی ۱۴۰۰ به شکل اینترنتی و غیر حضوری می باشد.

بهتر است بخوانید:  چگونه مالیات کمتری بدهیم

۲- ثبت و ارسال صورت معاملات فصلی به صورت الکترونیکی: مطابق قانون، برخی از مشاغل، ملزم به ثبت نام صورت معاملات فصلی می باشند. سامانه سایت tax.gov.ir، این امکان را برای گروه فوق فراهم کرده تا صورت معاملات فصلی خود را به شکل اینترنتی ثبت کرده و برای ارسال آن به اداره مالیات مربوطه اقدام نمایند.

۳- ارسال لیست حقوق کارمندان به صورت الکترونیکی: سامانه سایت tax.gov.ir، این امکان را در اختیار کارفرمایان قرار داده تا اطلاعات مربوط به حقوق و مزایای پرداختی به کارمندان را به منظور تعیین مالیات مربوطه به اداره مالیات ارسال کرده و اطلاعات مذکور را در آن سایت ذخیره نمایند.

۴- ثبت اعتراضات و شکایات به صورت الکترونیکی: یکی از قسمت های سامانه عملیات الکترونیکی امور مالیاتی tax.gov.ir بخش ثبت اعتراضات و شکایات می باشد. در این بخش، مودیان مالیاتی می توانند اعتراضات خود را که مرتبط با اوراق مالیاتی بوده، به مسئولان مربوطه منتقل نمایند.

بر اساس اعلام سازمان امور مالیاتی کشور، با هدف اجرای ماده ۱۶۳ قانون مالیات ‌های مستقیم و طبق اعلام بانک ‌مرکزی، مبنی بر تعلق مالیات علی الحساب به میزان ۱۰درصد، به فروش ارز، توسط خریداران و فروشندگان، لازم است تا اشخاص مشمول، با مراجعه به سامانه عملیات الکترونیکی امور مالیاتی tax.gov.ir، نسبت به ثبت نام اقدام نمایند.

لازم به ذکر است که ضمانت اجرای عدم ثبت نام به موقع و خودداری از پرداخت مالیات، علاوه بر اخذ مالیات و جریمه های مربوطه، اعمال مجازات‌ های مقرر در ماده ۲۷۴ قانون مالیات‌ های مستقیم از جمله مجازات‌ های درجه ۶ می باشد.


ورود به سامانه register.tax.gov.ir

صفحه ورود به سایت عملیات الکترونیکی امور مالیاتی، سامانه register.tax.gov.ir می باشد. ثبت و تکمیل پرونده الکترونیک مالیاتی، پرداخت اینترنتی بدهی های مالیاتی و صدور قبض مالیاتی جدید، پلمپ دفاتر تجاری، استعلام بدهکاری مالیاتی و درخواست استفاده از ابلاغ الکترونیک و ثبت نام اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی، نمونه هایی از خدمات ارائه شده در سامانه register.tax.gov.ir می باشد.

لازم به توضیح است که دریافت خدمات الکترونیک سایت register.tax.gov.ir منوط به تشکیل پرونده الکترونیکی در سایت سازمان امور مالیاتی کشور می باشد. به منظور تشکیل پرونده مالیاتی نیز ابتدا باید در سایت عملیات الکترونیکی امور مالیاتی پیش ثبت نام وثبت نام نموده و برای دریافت نام کاربری و رمز عبور اقدام نمایید. نام کاربری و رمز عبور صادر شده، امکان ورود به سامانه register.tax.gov.ir و استفاده از خدمات آن را برای شما فراهم خواهد کرد.


نحوه ورود به سایت salary.tax.gov.ir

سایت salary.tax.gov.ir که با عنوان سامانه اطلاعات مالیات بر درآمد حقوق شناخته می شود، عنوان سامانه ای است که امکان دریافت اطلاعات مالیات بر درآمد حقوق را برای کاربران خود فراهم کرده است. اطلاعات مربوط به پرداخت کنندگان و دریافت کنندگان حقوق در این سامانه ذخیره شده و اداره مالیاتی بر مبنای این اطلاعات برای تعیین و دریافت مالیات اقدام می نماید.

برای استفاده از امکانات سایت salary.tax.gov.ir نخست باید وارد این سامانه شوید. برای ورود به این سایت،در مرحله اول، به صفحه اصلی سامانه سنیم یا سامانه عملیات الکترونیکی امور مالیاتی به نشانی www.tax.gov.ir رفته و گزینه « خدمات اصلی مالیاتی » را انتخاب نمایید. در لیست ظاهر شده، بر روی گزینه « فهرست مالیات حقوق الکترونیکی » کلیک کرده و در صفحه بعد، لینک « ورود به سامانه جدید تسلیم لیست حقوق کارکنان » را کلیک نمایید.

بهتر است بخوانید:  مالیات سود سپرده بانکی

معرفی سامانه payment.tax.gov.ir

سامانه payment.tax.gov.ir، سامانه صدور قبض مالیات و پرداخت الکترونیک بوده که این امکان را برای مودیان مالیاتی فراهم کرده تا بدون نیاز به مراجعه حضوری به ادارات مالیاتی، قبوض مالیاتی خود را به شکل اینترنتی صادر نمایند. به علاوه بعد از اینکه قبض مالیاتی مربوطه صادر گردید، سامانه payment.tax.gov.ir، این امکان را به مودیان مالیاتی داده تا برای پرداخت الکترونیکی قبض مالیاتی اقدام نمایند.

نکته قابل ذکر در رابطه با سامانه payment.tax.gov.ir به عنوان یکی از زیر مجموعه های سایت عملیات الکترونیکی امور مالیاتی tax.gov.ir آن است که ورود به این سامانه و استفاده از امکانات آن، بدون ثبت نام در سایت عملیات الکترونیکی امور مالیاتی و دریافت نام کاربری و رمز عبور امکان پذیر نمی باشد.


سامانه estr.tax.gov.ir

در قسمت قبل، توضیح دادیم که بر خی امکانات درگاه ملی خدمات مالیاتی چیست و گفتیم که مشاهده پرونده های مالیات بر ارزش افزوده، دریافت خلاصه پرونده مالیاتی و استعلام ممنوع الخروجی، از جمله این امکانات می باشند. در این قسمت، قصد داریم به معرفی سامانه estr.tax.gov.ir بپردازیم. افرادی که مشمول مالیات بر درآمد اجاره ملک بوده و قصد دارند تا برای پرداخت این مالیات اقدام نمایند، لازم است تا به سامانه estr.tax.gov.ir به عنوان یکی از زیر مجموعه های سایت tax.gov.ir مراجعه نمایند. این اشخاص می توانند بدون نیاز به مراجعه حضوری به مراکز مالیاتی، از طریق سامانه estr.tax.gov.ir برای ثبت نام اظهارنامه مالیاتی اجاره املاک اقدام نمایند.

برای ثبت نام اظهارنامه مالیاتی اجاره املاک، لازم است که صاحبان املاک پس از رفتن به صفحه اصلی سامانه به آدرس estr.tax.gov.ir ، نام کاربری و رمز عبوری که با ثبت نام در سامانه عملیات الکترونیکی امور مالیاتی دریافت کرده اند را در کادرهای تعیین شده وارد کرده و پس از ورود به سامانه، برای ثبت نام اظهارنامه خود اقدام نمایند.


سوالات متداول

۱- برای استفاده ازسامانه عملیات الکترونیکی امور مالیاتی tax.gov.ir در اولین قدم چه باید کرد ؟
برای استفاده از سامانه اظهار نامه مالیاتی ابتدا باید در سایت tax.gov.ir ثبت نام به عمل آورد که راهنمای تصویری آن در مقاله قرار گرفته است .

۲- آیا برای استفاده از امکانات سامانه عملیات الکترونیکی امور مالیاتی tax.gov.ir لازم است در این سایت ثبت نام صورت بگیرد؟
بله پیش از استفاده از هرکدام از امکانات سامانه عملیات الکترونیکی امور مالیاتی tax.gov.ir باید در این سایت ثبت نام کنید که توضیحات آن درمقاله آورده شده است.

۳- آیا بعد از ثبت اظهار نامه های مالیاتی در سامانه عملیات الکترونیکی امور مالیاتی tax.gov.ir امکان پرداخت قبوض مالیاتی به صورت الکترونیک وجود دارد؟
بله امکان پرداخت قبوض مالیاتی از طریق سامانه payment.tax.gov.ir فراهم است که در توضیحات مربوط به آن در متن مقاله آورده شده است.

 

منبع: سایت مشاوره حقوقی دینا

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه