راهنمای کامل دریافت وام مسکن برای خرید خانه

23 شهریور 1400
۰ دیدگاه
انواع وام مسکن
زمان تقریبی مطالعه: ۱۲ دقیقه

مسکن از نیازهای اساسی افراد جامعه است. شرایط اقتصادی کشور و اوج‌گیری قیمت مسکن در سال‌های اخیر باعث شده که قدرت صاحبخانه شدن نسبت به دهه‌های گذشته کاهش چشمگیری پیدا کند. در حال حاضر نصف جمعیت ایران صاحب خانه هستند. دغدغه تامین مسکن مانعی بزرگ بر سر راه زوج‌های جوان برای آغاز زندگی مشترک است.

اوج‌گیری ناگهانی قیمت مسکن باعث شده قشر بزرگی از افراد جامعه توانایی تامین هزینه خرید مسکن را  نداشته باشند. اما بانک مسکن یکی از بنگاه‌های اقتصادی معتبر کشور است که سعی دارد هزینه‌های خرید مسکن را در قالب وام بانک مسکن به افراد ارائه دهد. ارگان‌های مختلف نیز تسهیلات خرید خانه در قالب وام مسکن بازنشستگان به بازنشستگان ارائه می‌کنند. در این مقاله هر کدام از تسهیلات بانک مسکن مانند وام از محل صندوق پس‌انداز مسکن یا اوراق گواهی حق تقدم و شرایط دریافت وام مسکن را توضیح خواهیم داد. همچنین به شرح چگونگی دریافت وام مسکن بدون سپرده نیز خواهیم پرداخت.

وام بانک مسکن برای خرید خانه

تسهیلات بانک مسکن به سه بخش اصلی تسهیلات خرید، تسهیلات ساخت واحد مسکونی و تسهیلات جعاله تقسیم می‌شود. هدف از تسهیلات جعاله تعمیر و تکمیل واحد مسکونی است، در مقاله‌های آینده نحوه دریافت انواع وام مسکن را توضیح خواهیم داد. اما تسهیلات بانک مسکن برای خرید واحد مسکونی چیست؟

تسهیلات بانک مسکن برای خرید واحد مسکونی متناسب با شهر ارائه می‌شود. وام‌های بانک مسکن برای خرید خانه با توجه به شهرها به چهار بخش:

 • تهران
 • شهرهای بزرگ مانند: کرج، قم، اصفهان، شیراز، کرمانشاه، اهواز، تبریز و مشهد
 • مراکز استان‌ها و شهرهایی که بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند
 • سایر شهرهای کوچک

تسهیلات خرید واحد مسکونی شامل:

 • وام مسکن ۱۶۰ میلیون تومانی ویژه زوجین از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم
 • وام مسکن ۲۰۰ میلیون تومانی ویژه زوجین از محل اوراق
 • وام مسکن ۸۰ میلیون تومانی از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم ویژه خانه اولی‌ها
 • وام مسکن ۱۰۰ میلیون تومانی از محل اوراق ممتاز و بدون سپرده‌گذاری
 • وام مسکن ۲۵۰ میلیون تومانی از محل پس‌انداز مسکن جوانان بدون محدویت سنی و قابل پرداخت در بازه ۵ تا ۱۵ سال
 • وام مسکن ۲۰ میلیون تومانی از محل صندوق پس‌انداز مسکن
 • وام مسکن ۱۲ میلیون تومانی از محل صندوق پس‌انداز مسکن

وام بافت فرسوده بانک مسکن

بانک مسکن جهت نوسازی بافت فرسوده تسهیلاتی را در قالب وام بافت فرسوده به متقاضیان اعطا می‌کند. سقف تسهیلات بافت فرسوده بانک مسکن به سه دسته تقسیم می‌شود:

 • تسهیلات برای هر واحد مسکونی به صورت انفرادی و مجتمع سازی غیر حرفه‌ای
 • تسهیلات برای سازندگان حرفه‌ای، توسعه‌گری و دارای پروانه انبوه‌سازی
 • تسهیلات به سازندگان حرفه‌ای، توسعه‌گری، دارای پروانه انبوه‌سازی در صورت استفاده از تکنولوژی جدید، فناوری نوین و کاهش مصرف انرژی

اگر متقاضی دریافت وام مسکن خواهان خرید خانه در بافت فرسوده باشد و وام مسکن دریافتی از طریق سپرده گذاری باشد نرخ سود آن ۶ تا ۸ درصد است. اما اگر وام دریافتی بدون سپرده گذاری باشد نرخ سود وام ۱۶ درصد خواهد بود.

شرایط وام مسکن برای بافت فرسوده

وام بافت فرسوده تنها به ساختمان‌هایی تعلق می‌گیرد که در محدوده بافت فرسوده قرار گرفته باشد، برای تعیین محدوده بافت فرسوده به طرح‌های بهسازی که تصویب شده‌اند، می‌توان مراجعه کرد. در حال حاضر مناطق ۱۲، ۱۳، ۱۵، ۱۶، ۱۸ و ۱۹ تهران جز بافت فرسوده هستند و مناطق ۱ و ۳ شامل محله‌های دارآباد جز مناطق فرسوده اما گرانقیمت هستند.

بعد از درخواست وام بافت فرسوده، کارشناس بانک پروژه بهسازی را بررسی می‌کند تا بعد اقتصادی پروژه را بسنجد، اگر برآورد هزینه توجیه اقتصادی داشته باشد طبق نظر کارشناس، بانک با پرداخت وام موافقت می‌کند.

وام تعمیرات بانک مسکن

وام تعمیرات بانک مسکن از دو طریق قابل دریافت است. بانک مسکن وام تعمیرات یا جعاله را به صورت سپرده گذاری و اوراق بهادار به متقاضیان پرداخت می‌کند. بسته به نیاز و زمان متقاضی می‌تواند یکی از این دو روش را انتخاب کند.

شرایط جعاله بانک مسکن

شرایط وام جعاله بدون سپرده گذاری

وام تعمیرات یا جعاله بدون سپرده گذاری و از طریق خرید اوراق بهادار بانک مسکن قابل دریافت است. سقف وام جعاله ۴۰ میلیون تومان است و نرخ سود آن مانند دیگر وام‌های بدون سپرده ۱۷.۵ دصد محاسبه می‌شود.

شرایط وام جعاله از طریق سپرده گذاری

وام جعاله از طریق سپرده گذاری از محل صندوق پس‌انداز یکم، حساب پس‌انداز، پس‌انداز مسکن جوانان و صندوق پس‌انداز ساخت مسکن پرداخت می‌شود. سقف تسهیلات جعاله از صندوق پس‌انداز ۵ میلیون تومان با سود ۱۱ درصد است.

شرایط وام اول بانک مسکن

وام از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم

وام مسکن از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم یا وام مسکن یکم به افرادی تعلق می‌گیرد که برای اولین بار قصد خرید خانه را دارند تعلق می‌گیرد. شرط دریافت وام مسکن از صندوق  پس‌انداز مسکن یکم این است که متقاضی و یا همسرش از تسهیلات بانک مسکن و یا سایر بانک‌ها جهت خرید، احداث واحد مسکونی، انتقال سهم‌الشرکه یا تعمیر واحد مسکونی استفاده نکرده باشند. هچنین متقاضی نباید از امکانات دولتی برای خرید مسکن استفاده کرده باشد.

سقف این وام در شهر تهران به صورت انفرادی ۸۰ میلیون تومان است. زوجین ساکن در شهر تهران می‌توانند تا سقف ۱۶۰ میلیون تومان وام از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم دریافت کنند.

بهتر است بخوانید:  همه چیز در مورد هزینه های جانبی خانه

این وام مسکن برای شهرهایی که بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند، به صورت انفرادی حداکثر ۶۰ میلیون تومان و برای شهرهای کمتر از ۲۰۰ هزار نفر،  به صورت انفرادی حداکثر ۴۰ میلیون تومان است.

افراد برای دریافت وام صندوق پس‌انداز مسکن، باید یک حساب سپرده نزد این بانک باز کرده و پس از گذشت یک سال از تاریخ افتتاح حساب، به اندازه‌ی دو برابر سپرده‌ی خود وام بگیرند.

خرید خانه 03

سقف وام مسکن یکم در شهر تهران به صورت انفرادی ۸۰ میلیون تومان است. زوجین ساکن در شهر تهران می‌توانند تا سقف ۱۶۰ میلیون تومان وام از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم دریافت کنند.

شرایط متقاضیان خانه اولی برای دریافت وام از محل صندوق پس‌انداز یکم

متقاضی باید حداقل ۱۸ سال سن و دارای درآمد اختصاصی باشد.

اعطاي تسهيلات صندوق پس‌انداز مسكن يكم به متأهلين اعم از تسهيلات انفرادي و يا تسهيلات زوجين، از تاریخ ۰۱/۰۸/۹۷ تنها در صورتی امکان‌پذیر است که متقاضی و همسرش خانه اولی باشند. همچنین همانطور که اشاره کردیم متقاضی و همسرش نباید از امکانات دولتی برای تهیه مسکن استفاده نکرده باشند. به همین منظور متقاضی باید استعلام فرم (ج) از وزارت راه و شهرسازی  مبنی بر عدم استفاده از تسهیلات دولتی شامل زمین، مسکن، تسهیلات یارانه‌ای دریافت کند.

علاوه بر عدم دریافت تسهیلات دولتی، متقاضي و همسرش نباید از تسهيلات بانك مسكن و ساير بانك‌ها برای خريد و یا  احداث واحد مسكوني، انتقال سهم‌الشركه يا تعمير واحد مسكوني استفاده نكرده باشند.

وام بانک مسکن از محل صندوق پس‌انداز مسكن يكم شامل اشخاص مجرد، اشخاصي كه همسر آنان فوت شده است و يا با همسر خود متاركه کرده‌اند می‌شوند، اما لازم است متقاضی از درآمد برخوردار باشد. در خصوص اين اشخاص، خانه اولي بودن شخص وام‌گيرنده كافي است و نیاز به استعلام همسر نیست.

 خانه‌ای که قرار است با این وام بانک مسکن خریداری شود، باید حداکثر ۱۵ سال از تاریخ صدور جواز ساخت آن گذشته باشد و تمام شرایط آیین‌نامه‌های مربوط به مسکن در فرآیند ساخت آن رعایت شده باشد. سقف وام بانک مسکن قابل پرداخت بر روی املاک معرفی شده توسط متقاضی حداکثر تا ۸۰ درصد ارزش ملک است که توسط ارزیاب بانک محاسبه و در گزارش ارزیابی درج و تعیین می‌شود.

حداقل موجودی بانک مسکن برای پرداخت وام

حداقل مدت انتظار برای دریافت وام مسکن از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم دو دوره ۶ ماهه معادل یک سال و مدت زمان سپرده گذاری در صورت حفظ حداقل موجودی ۳ سال است. روش محاسبه نیز به صورت هر ۶ ماه یک برابر متوسط موجودی است.

 • حداقل متوسط موجودی هر دوره جهت دریافت وام۸۰ میلیون تومانی : ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
 • حداقل متوسط موجودی هر دوره جهت دریافت وام مسکن۶۰ میلیون تومانی: ۱۰میلیون تومان
 • حداقل متوسط موجودی هر دوره جهت دریافت وام مسکن ۴۰ میلیون تومانی: ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان

 بهره وام بانک مسکن

نرخ سود یا بهره وام بانک مسکن با توجه نوع وام مسکن محاسبه می‌شود. تسهیلات سپرده گذاری نرخ سود پایین‌تری نسبت به تسهیلات از طریق گواهی حق تقدم دارد.

محاسبه سود وام بانک مسکن

نرخ سود وام بانک مسکن از طریق سپرده گذاری

نرخ سود وام بانک مسکن از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم به صورت زیر است:

 • در خارج از مناطق بافت فرسوده شهری ویژه وام اولی‌ها ۸ درصد
 • در مناطق بافت فرسوده شهری ویژه غیر از وام اولی‌ها ۸ درصد
 • در مناطق بافت فرسوده شهری ویژه وام اولی‌ها ۶ درصد
 • نرخ سود وام مسکن جوانان بانک مسکن برابر با ۹ درصد است.
 • نرخ سود وام‌های ۱۲ و ۲۰ میلیون تومانی برابر با ۱۱ درصد است.

نرخ سود وام بانک مسکن از طریق گواهی حق تقدم

نرخ سود وام بانک مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم:

 • در خارج از مناطق بافت فرسوده شهری ۱۷.۱۵ درصد
 • در مناطق بافت فرسوده شهری ۱۶ درصد

بازپرداخت این وام بانک مسکن در حداکثر ۱۲ سال و به دو روش ساده، به صورت پلکانی انجام می‌شود.

وام از محل صندوق پس‌انداز مسکن

یکی دیگر از تسهیلات بانک مسکن برای خرید واحد مسکونی، ارائه وام بانک مسکن از محل صندوق پس‌انداز مسکن است. سقف این تسهیلات ۲۰ میلیون تومان است، این وام برای خرید واحدهایی تا سن ۲۵ سال است. حداقل سپرده برای دریافت این وام ۳ میلیون تومان و مدت زمان سپرده‌گذاری حداقل یک سال و حداکثر دو سال است.

 نرخ سود این وام بانک مسکن ۱۱ درصد و حداکثر مدت زمان بازپرداخت وام بانک ۱۲ سال است و به دو روش ساده و پلکانی سالانه و دوره‌ای قابل پرداخت خواهد بود.

یکی دیگر از طرح‌های بانک مسکن در قالب حساب پس‌انداز مسکن، خرید زمان است. خرید زمان یعنی اینکه مشتریان می توانند بعد از گذشت ۶ ماه  سپرده‌گذاری از محل امتیازحساب صندوق پس انداز مسکن خود، از تسهیلات بیش از ۸میلیون تومان تا سقف ۱۲ میلیون تومان استفاده نمایند.

از شرایط دریافت وام مسکن به صورت خرید زمان سپرده‌گذاری ۲۴ میلیون تومان استد به مدت ۶ ماه است. نرخ سود این وام و یا بهره وام بانک مسکن به صورت خرید زمان ۱۱ درصد است. بازپرداخت وام بانک مسکن در طرح خرید زمان ۱۲ سال است که ساده‌ترین روش بازپرداخت آن در ۱۲ سال بدون احتساب مبلغ بیمه ماهیانه ۱۶۵ هزار تومان خواهد بود.

بهتر است بخوانید:  همه چیز در مورد: خرید و فروش وام

خرید خانه 04

وام مسکن بدون سپرده گذاری

وام بانک مسکن که بدون سپرده گذاری در زمان کوتاه‌تری قابل دریافت است، وام بانک مسکن با اوراق گواهی حق تقدم است.

وام بانک مسکن بدون سپرده‌گذاری به دو بخش تقسیم می‌شود:

 • وام بانک مسکن با اوراق گواهی حق تقدم ویژه زوجین
 • وام بانک مسکن با اوراق گواهی حق تقدم به صورت انفرادی

وام اوراق بانک مسکن

این تسهیلات به وام مسکن بدون سپرده معروف است و به وام اوراق مسکن شناخته می‌شود، از محل اوراق ممتاز برای خرید یک واحد مسکونی پرداخت خواهد شد. سقف این وام برای ساکنین شهر تهران ۱۰۰ میلیون تومان است. همچنین سقف وام مسکن بدون سپرده برای مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۸۰ میلیون تومان و سایر شهرها ۶۰ میلیون تومان است.

از شرایط دریافت وام مسکن بانک مسکن بدون سپرده‌گذاری، عدم سابقه چک برگشتی و بدهی سررسید شده در سیستم بانکی کشور است. نرخ سود این وام در خارج از مناطق بافت فرسوده شهری ۵/۱۷ درصد و در مناطق بافت فرسوده ۱۶ درصد است.

از دیگر شرایط پرداخت وام مسکن ۱۰۰ میلیون تومانی بدون سپرده گذاری سن ساختمان است، سن ساختمان مورد نظر باید کمتر ۲۵ سال باشد، اگر تاریخ صدور اولین جواز ساختمانی ملک بین ۲۵ تا ۳۰ سال باشد سقف تسهیلات ۸۰ میلیون تومان خواهد بود.

لازم به ذکر است که اگر واحد مسکونی نیاز به تعمیرات داشت، می‌توانند از وام جعاله از محل اوراق ممتاز تا سقف ۴۰ میلیون تومان استفاده کنند.

خرید وام اوراق بانک مسکن

برای دریافت وام مسکن بدون سپرده، متقاضیان باید به یکی از شعبه‌های کارگزاری مراجعه کرده و اوراق بهادار بانک مسکن را خریداری کنند. خرید این اوراق به قیمت روز انجام می‌شود و این قیمت با نوسانات بازار بورس تغییر خواهد کرد. هر برگ از اوراق بهادار معادل ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات، ارزش دارد.

اگر قصد وام ۱۰۰ میلیون تومان دریافت کنید، لازم است که ۲۰۰ برگه تسهیلات خریداری کنید که هزینه آن معادل ۱۰ میلیون تومان خواهد بود. در لینک گزارش زیر به طور مفصل نحوه خرید اوراق بهادار توضیح دادیم.

همانطور که اشاره کردیم نرخ سود تسهیلات در خارج از بافت فرسوده ۵/۱۷ درصد و در بافت فرسوده ۱۶ درصد است. مدت زمان بازپرداخت وام مسکن با سود ۵/۱۷ درصد ۱۲ سال است که به دو روش صورت ساده و پلکانی قابل پرداخت خواهد بود. اما در مناطق بافت فرسوده شهری که نرخ سود ۱۶ درصد است، بازپرداخت وام به روش ساده ۱۵ سال و با روش پلکانی ۱۲ سال خواهد بود.

پرداخت وام بانک مسکن

نحوه تقسیط وام از محل اوراق گواهی حق تقدم به صورت زیر است:

شهرسقف تسهیلاتنرخ سودمدت زمان بازپرداختاقساط
تهران۱۰۰ میلیون تومان۱۷/۵ درصد۱۲ سال۱ میلیون و ۶۶۶ هزار تومان
مراکز استان‌ها۸۰ میلیون تومان۱ میلیون و ۳۳۳ هزار تومان
سایر شهرها۶۰ میلیون تومان۱ میلیون تومان
تهران۱۰۰ میلیون تومان۱۶ درصد۱۵ سال۱ میلیون و ۴۶۹ هزار تومان
مراکز استان‌ها۸۰ میلیون تومان۱ میلیون و ۱۷۵ هزار تومان
سایر شهرها۶۰ میلیون تومان۸۸۲ هزار تومان

وام بانک مسکن با اوراق گواهی حق تقدم ویژه زوجین چگونه است؟

این وام مسکن نیز بدون سپرده گذاری و از محل اوراق ممتاز به زوجین واجد شرایط پرداخت خواهد شد. مراحل و شرایط دریافت این وام مسکن مانند وام ۱۰۰ میلیون تومانی است، در واقع هر یک از زوجین در صورتی که شرایط ذکر شده مانند عدم سابقه چک برگشتی و … را داشته باشد، می‌تواند تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان وام از محل اوراق گواهی حق تقدم وام برای خرید یک واحد مسکونی دریافت کنند. بنابراین زوجین ساکن تهران می‌توانند ۲۰۰ میلیون تومان وام مسکن بدون سپرده گذاری دریافت کنند

سود تسهیلات، مدت زمان و شرایط باز پرداخت مانند شرایط دریافت وام مسکن ۱۰۰ میلیون تومانی است.

خرید خانه 02

وام مسکن جوانان بانک مسکن

حساب پس انداز مسکن جوانان یکی از انواع حسابهای سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت بوده که دارنده حساب می‌تواند با رعایت برنامه سپرده گذاری ارایه شده توسط بانک در بلند مدت با شرایط خاص استثنایی از مزایا و تسهیلات ویژه حساب استفاده کند.

نحوه و مدت سپرده گذاری برای دریافت وام مسکن از محل صندوق جوانان

حداکثر وام مسکن جوانان براساس شهرافتتاح حساب ، مبالغ واریزی، مدت زمان سپرده گذاری و شهر محل اخذ تسهیلات تعیین  می‌شود. حداکثر مدت انتظار برای دریافت تسهیلات از این صندوق ۱۵ سال و حداقل  ۵ سال از تاریخ افتتاح حساب است. واریز مبالغ در این حساب سپرده به سه صورت ماهیانه، سالیانه و یکجا امکانپذیر است.

نرخ سود تسهیلات از این صندوق ۹ درصد و مدت زمان بازپرداخت به روش ساده ۲۰ سال و به روش پلکانی ۱۲ سال خواد بود. سن متقاضی برای افتتاح حساب ۱۸ سال است، افتتحاح حساب برای اطفال توسط ولی و یا قیم و مادر طفل امکانپذیر است.

بهتر است بخوانید:  شرایط و راهنمای انتقال وام مسکن به شهرستان

وام مسکن بدون سپرده یا وام پس انداز مسکن؟

وام از محل حسابِ پس‌انداز صندوق مسکن، به دلیل نرخ بازپرداخت کم از سوی برخی مورد استقبال قرار می‌گیرد؛ این موضوع اگرچه نکته‌ی مثبتی محسوب می‌شود اما باید دانست که مدت زمان نسبتاً طولانی سپرده، یک نکته منفی است؛ زیرا هم یک سال پول شما نزد بانک خواهد ماند و هم در طول این مدت ممکن است بازار مسکن تغییرات زیادی کند و قیمت‌ها افزایش پیدا کنند.

وام مسکن بدون سپرده به دلیل مدت انتظار کم بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد. البته نرخ  سود بازپرداخت، نسبتاً بالا و هزینۀ بالای خرید اوراق از نکات منفی این نوع وام محسوب می‌شود.

 بنابراین به عنوان نتیجه‌گیری می‌توان وام از محل حساب پس‌انداز مسکن را برای افرادی مناسب دانست که عجله‌ای برای خرید مسکن ندارند؛ اما افرادی که زمان زیادی ندارند و قصد خرید خانه در کوتاه‌ترین زمان ممکن را دارند وام بدون سپرده گذاری از محل اوراق گواهی حق تقدم می‌تواند برای این افراد راه‌حل مناسبی باشد.

صندوق پس‌انداز مسکن

از شرایط دریافت وام مسکن بانک مسکن بدون سپرده‌گذاری، عدم سابقه چک برگشتی و بدهی سررسید شده در سیستم بانکی کشور است. نرخ سود این وام در خارج از مناطق بافت فرسوده شهری ۱۷/۵درصد و در مناطق بافت فرسوده ۱۶ درصد است.

شرایط ضامن وام بانک مسکن

طبق اعلام بانک مسکن برای استفاده از تسهیلات خرید مسکن، افراد در صورتی که ثابت کنند تمکن مالی برای بازپرداخت وام را دارند نیاز به معرفی ضامن ندارند، به عنوان مثال وام مسکن مهر معمولاً ضامن نیاز ندارد. اما در بسیاری از شعبه‌ها بنا به دستور رئیس شعبه یا اعتبارات متقاضیان با وجود اثبات تمکن مالی ملزم به معرفی ضامن به بانک هستند. متقاضی نیز باید یک کارمند رسمی دولت یا دو ضامن از بخش خصوصی با فیش حقوقی معتبر به شعبه هنگام تشکیل پرونده معرفی کند.

ممکن است ضامنی که به بانک برای دریافت وام معرفی کرده‌اید، به دلایل مختلفی بخواهد ضامنت را پس بگیرید. در این صورت شما ناچار به تغییر ضامن هستید. تغییر ضامن بستگی به نظر شعبه و شرایط ضامن بعدی دارد. بنابراین بهتر است قبل از معرفی ضامن به بانک مطمئن شوید که در ضامن شما پس از ضمانت از این کار پشیمان نخواهد شد.

خرید خانه 06

 

حساب پس انداز مسکن جوانان یکی از انواع حسابهای سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت بوده که دارنده حساب می‌تواند با رعایت برنامه سپرده گذاری ارایه شده توسط بانک در بلند مدت با شرایط خاص استثنایی از مزایا و تسهیلات ویژه حساب استفاده کند.

تمدید وام بانک مسکن

تمدید وام بانک به معنی تمدید بازپرداخت است. ممکن است وام گیرنده بنا به شرایطی نتواند به تعهدات خود برای پرداخت اقساط عمل کندو در این شرایط وام گیرنده تقاضای تمدید بازپرداخت می‌کند که بانک با توجه به شرایط و قوانین می‌تواند با این درخواست موافقت یا مخالفت کند.

تمدید بازپرداخت وام بانک مسکن

اگر وام گیرنده بعد از دریافت تسهیلات بانک مسکن اقساط خود را به موقع پرداخت نکند، باید علاوه‌بر نرخ سود تسهیلات، ۶ درصد سود نیز به عنوان وجه‌التزام عدم پرداخت به موقع قسط در تاریخ سررسید به بانک پرداخت کند.

وام‌های بانک مسکن روی سند

برای استفاده از تسهیلات بانک مسکن برای خرید خانه سند خانه ضروری است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که با مبایعنامه می‌توانند از تسهیلات بانک مسکن برای خرید خانه استفاده کنند. متقاضی چه خواهان دریافت وام مسکن از طریق سپرده گذاری باشد چه اوراق گواهی حق تقدم، سند ملک برای ارائه به بانک الزامی است.

همچنین افراد با سند ملک می‌توانند وام  برای ساخت و تعمیرات خانه از بانک مسکن دریافت کنند.

جمع بندی:

 • یکی از راه‌های خرید خانه استفاده از تسهیلات بانکی است، بانک مسکتن به عنوان یکی از بنگاه‌های معتبر اقتصادی انواع وام برای خرید واحد مسکونی را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد.
 • سقف تسهیلات بانک مسکن براساس شهر متقاضی تعیین می‌شود، تهران، شهرهای بزرگ مثل اصفهان و شیراز، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و سایر شهرهای کوچک.
 • تسهیلات  بانک مسکن برای خرید واحد مسکونی به صورت: وام ۱۶۰ میلیون تومانی ویژه زوجین از محل صنودق پس‌انداز یکم، وام ۲۰۰ میلیونی از محل اوراق گواهی حق تقدم ویژه زوجین، وام مسکن ۸۰ میلیونی از محل صندوق پس‌انداز یکم ویژه خانه اولی‌ها،وام ۱۰۰ میلیون تومانی بدون سپرده گذاری،وام ۲۵ میلیون تومانی از محل صتدوق پس‌انداز مسکن جوانان، وام ۲۰  و ۱۲ میلیون تومانی از محل صندوق پس‌انداز
 • نرخ سود تسهیلات بانک مسکن با توجه به نوع وام تعیین می‌شود. سود وام بانکی بدون سپرده نسبت به سود وام با سپرده گذاری بیشتر است. همچنین برای دریافت وام بانک مسکن بدون سپرده گذاری باید مبلغی صرف خرید اوراق بهادار شود.
 • وام بدون سپرده‌گذاری برای افرادی که قصد دارند در کوتاه‌ترین زمان ممکن واحدی را خریداری کنند راه‌حل مناسبی است اما کسانی که عجله‌ای برای خرید خانه ندارند می‌توانند از وام بانک مسکن از طریق سپرده گذاری اقدام کنند.

منبع: کیلید

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه