مزایا و معایبِ اوراق تسهیلات مسکن

13 تیر 1402
۰ دیدگاه
زمان تقریبی مطالعه: ۵ دقیقه

بسیاری از افراد هستند که قصد خرید مسکن دارند اما به هر دلیلی نمی‌توانند به اندازه‌ی کافی پول جمع کنند. از طرفی ممکن است بسیاری از افراد حتی سرمایه‌ی اولیه‌ای را هم برای سپرده‌گذاری نزد بانک‌های مختلف از جمله بانک مسکن نداشته باشند و به طبع از امتیاز گرفتن وام خانه محروم می‌شوند. در این مواقع راه چاره چیست؟

پاسخ بسیار ساده است؛ خرید اوراق تسهیلات مسکن! اگر نمی‌دانید که اوراق تسهیلات مسکن دقیقاً چیست، چگونه تهیه می‌شود و چه مزایا و معایبی دارد، این مقاله را بخوانید.

۱- اوراق تسهیلات مسکن چیست؟

اوراق بهادار اصطلاحاً به اسناد با ارزشی گفته می‌شود که با خرید آن‌ها شما سهام‌دار یک شرکت می‌شوید.

شرکت‌های کوچک و بزرگی در بازار بورس ایران حضور دارند که از طریق فروش سهام، سرمایه‌های سرگردان مردم را نزد خود متمرکز کرده و از این طریق سرمایه‌ی خود را تأمین می‌کنند.
این شرکت‌ها در قبال این کار سهام‌داران را به میزان سهامی که خریداری نموده‌اند، در سود خود شریک می‌کنند. بانک مسکن نیز همانند سایر بانک‌ها بخشی از سرمایه‌ی خود را از طریق فروش سهام تأمین می‌کند.

اوراق تسهیلات بانک مسکن نیز در واقع سهامی هستند که مردم آن‌ها را خریداری می‌کنند و در ازای آن می‌توانند به میزان معینی از این بانک وام دریافت کنند

  • روش خرید اوراق تسهیلات

تا چند سال قبل خرید سهام به صورت فیزیکی و با حضور در دفاتر کارگزاری و تالارهای بورس انجام می‌گرفت و کلمه‌ی اوراق نیز اشاره به برگه‌های سهام دارد. اما امروزه اکثر افراد به صورت اینترنتی و در کمترین زمان ممکن خریداری می‌کنند.
اوراق تسهیلات مسکن فقط مخصوص خرید خانه هستند؛ به عبارت دیگر وامی که بانک مسکن بر روی این اوراق به افراد پرداخت می‌کند، فقط برای خرید خانه است و افراد نمی‌توانند این وام را صرف هزینه‌های دیگری کنند.

بهتر است بخوانید:  مراحل سند زدن ملک از ابتدا تا انتها

ضامن اجرایی چنین محدودیتی هم ساز‌و‌کارهایی است که بانک مسکن برای کنترل قرارداد خرید خانه و مشخصات ملک دریافتی در نظر گرفته است.

 

۲- اوراق تسهیلات مسکن چه تفاوتی با وام مسکن دارد؟

برای دریافت وام مسکن مانند هر بانک دیگری باید مقداری از پول را نزد بانک برای مدتی معین که معمولاً چند ماه است به عنوان سپرده باقی بگذارید تا پس از گذشت این زمان به سپرده‌ی شما وام تعلق بگیرد.

اما خرید اوراق تسهیلات بانک مسکن نیازی به سپرده‌گذاری ندارد و می‌توانید در هر لحظه این سهام را تهیه کنید. پس از بررسی مدارک شما توسط بانک که معمولاً طی چند روز انجام می‌گیرد، وام خود را دریافت کنید.

۳- چگونه می‌توان اوراق تسهیلات را تهیه کرد؟

برای خرید اوراق تسهیلات مسکن از بانک مسکن باید همانند خرید سهام هر شرکت یا مؤسسه‌ی دیگری ابتدا یک کد کارگزاری به نام خود ثبت کنید.

کارگزاری‌ها مراکزی هستند که کارهای مربوط به خرید و فروش سهام را برای افراد انجام می‌دهند.
برای این کار می‌توانید به یک کارگزاری معتبر رجوع کنید و با ارائه‌ی مدارک معتبر، درخواست ثبت یک کد کارگزاری به نام خودتان را داشته باشید.

درخواست شما ثبت شده و حدوداً پس از دو تا سه روز کاری انجام می‌شود. بعد از آن می‌توانید متناسب با سرمایه‌ای که دارید هر میزان دلخواه از سهام شرکت‌ها را خریداری کنید.

  • ارزش هر برگ سهام بانک مسکن

برای خرید اوراق تسهیلات بانک مسکن باید بر اساس میزان وامی که می‌خواهید دریافت کنید، اوراق سهام خریداری کنید.

ارزش هر برگ سهام بانک مسکن ۵۰۰ هزار تومان است؛ یعنی با هر برگه سهام می‌توانید ۵۰۰ هزار تومان وام دریافت کنید.

بهتر است بخوانید:  وام ودیعه مسکن | وام مستاجران(سال 1401)

البته مبالغ وام مبالغ معینی است و شما باید حداقل از ۴۰ میلیون تومان درخواست وام داشته باشید.

در نتیجه به عنوان مثال اگر بخواهید ۶۰ میلیون تومان وام خانه دریافت کنید، باید ۱۲۰ برگه سهام خریداری کنید. قیمت هر برگ سهام بانک مسکن بر اساس نرخ روز محاسبه می‌شود و این رقم هم اکنون چیزی بین ۷۷ تا ۸۰ هزار تومان است.

پس اگر بخواهید ۶۰ میلیون تومان وام بگیرید، باید تعداد ۱۲۰ برگه ۷۸ هزار تومانی خریداری کنید که مبلغی حدود نه میلیون و پانصد هزار تومان خواهد شد.

پس از پرداخت این هزینه یک برگه کاغذ به عنوان سند از کارگزاری مربوطه دریافت خواهید کرد که به عنوان سند خرید سهام توسط شما به بانک مسکن قابل ارائه است.

۴- مزایا و معایب خرید اوراق تسهیلات مسکن چیست؟

مزایای خرید:

یکی از مهم‌ترین مزایای خرید اوراق تسهیلات بانک مسکن صرفه‌جویی در زمان است.

در واقع شما با پرداخت هزینه‌ی اولیه که صرف خرید اوراق سهام می‌کنید، زمان را می‌خرید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توانید از امتیاز دریافت وام برخوردار شوید.
یکی دیگر از مزایای خرید اوراق تسهیلات مشارکت در امر تأمین سرمایه است که به رونق گرفتن بورس کمک می‌کند.
امتیاز دیگر استفاده از تسهیلات بانک مسکن اطمینان از اعتبار ملکی است که قصد خریدن آن را دارید.

بانک مسکن با بررسی اسناد و استعلام از کلیه‌ی مراجع مربوطه از سلامت حقوقی ملک اطمینان کسب می‌کند تا وام را به شما پرداخت کند.

البته این فرآیند کسب اطمینان به نوعی به خود شما نیز اطمینان خاطر خواهد داد

معایب خرید:

اما اوراق تسهیلات بانک مسکن در کنار این نکات مثبت، نکات منفی هم دارد.
اولین نکته‌ی منفی سود بالای آن است که ممکن است شما را در بازپرداخت وام با مشکلاتی مواجه کند.

بهتر است بخوانید:  وام بانک مهر ایران (وام ۲۰۰ میلیونی)

نکته‌ی دوم نیز غیر قابل استرداد بودن سهام خریداری شده است. به عبارت دیگر ممکن است به هر دلیلی معامله‌ی شما به هم بخورد و یا شما از قصد خرید خانه منصرف شوید؛ در این صورت شما نمی‌توانید اوراق خریداری شده را در همان لحظه پس دهید و باید حداقل چهار ماه صبر کنید تا بتوانید دوباره سهام خود را در بورس برای فروش، عرضه کنید.

نکته‌ی سوم هزینه‌ی خرید این اوراق است که مبلغ نسبتاً زیادی است و ممکن است هرکسی توانایی تأمین چنین هزینه‌ی اولیه‌ای را نداشته باشد.

نکته‌ی چهارم نیز در رهن بودن سند ملک شما نزد بانک است. به عبارت دیگر تا زمانی که اقساط وام دریافتی شما به پایان نرسیده، سند ملک شما در نزد بانک رهن خواهد ماند.

این مورد هم برای وام‌های با سپرده و هم برای وام‌هایی که از طریق اوراق تسهیلات دریافت می‌شوند، وجود دارد.

البته این شرط به معنای آن نیست که شما اختیار فروش ملکتان را ندارید؛ بلکه در صورت داشتن وام بر روی ملک، می‌توانید وام را با اقساط آن به خریداری که قصد خرید ملک شما را دارد، واگذار کنید.

 

در مجموع می‌توان گفت که خرید اوراق تسهیلات بانک مسکن برای خرید خانه در کنار سایر راه‌های موجود برای خرید خانه می‌تواند در مواقع لزوم مورد استفاده قرار گیرد.

افراد بسیاری به ویژه زوج‌های جوان تا به حال از طریق وام خانه توانسته‌اند خانه دار شوند و زندگی خود را آغاز کنند. وام خانه شرایط خاص خود را دارد.

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه