اهمیت استعلام پروانه ساختمان

29 دی 1401
۰ دیدگاه
زمان تقریبی مطالعه: ۴ دقیقه

برای ساخت هر ساختمانی نیاز به مجوزهای مختلفی دارید که داشتن آنها ضروری است. پروانه ساختمان و گواهی پایان کار از جمله‌ی این مجوزها هستند.اگر قصد دارید ساختمانی را بسازید یا به عنوان خریدار می‌خواهید ملکی را بخرید، یادتان باشد که باید ساختمان مورد نظر مجوزهای لازم را داشته باشد. جواز یا پروانه‌ ساختمان و پایان کار از جمله مهمترین مجوزهای لازم برای ساخت‌وساز و فروش یک ساختمان هستند. نکته‌ مهم دیگر اهمیت استعلام پروانه ساختمان و گواهی پایان کار است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

پروانه ساختمان چیست و چه اهمیتی دارد؟

پروانه ساختمان در واقع مجوز اصلی شما برای شروع ساخت‌وساز است. اما این تنها دلیل اخذ پروانه ساختمان نیست. رعایت اصول و آیین‌نامه‌های ساخت‌وساز، مشاهده‌ی کروکی، قانونی بودن فرایند ساخت، امکان دریافت وام بانکی، امکان بیمه کردن ساختمان، دریافت انشعابات لازم مانند آب، برق و گاز، عقد قرارداد با گروه مهندسان و مهندس ناظر و رعایت ضوابط شهرداری از جمله مواردی است که نشان می‌دهد پروانه ساختمان تا چه اندازه اهمیت دارد.

در پروانه ساختمان مساحت زیربنا، تعداد طبقات، مشخصات متقاضی صدور پروانه، شماره پلاک ثبتی ملک، نام مهندس ناظر، تاریخ صدور پروانه، زمان شروع و اعتبار پروانه درج شده است.

پایان کار ساختمان چیست و چه اهمیتی دارد؟

پایان کار ساختمان درواقع مدرکی است که بعد از به پایان رسیدن فرایند ساخت‌وساز با توجه به شناسنامه فنی ملک صادر می‌شود. بعد از صدور پایان کار ساختمان مشخص می‌شود که این ملک از نظر مسکن و شهرسازی، شهرداری و دیگر ارگان‌های مربوطه کاملا قانونی ساخته شده و تمامی اصول مورد نیاز را رعایت کرده است. بنابراین خریدار باید حتما علاوه بر پروانه ساختمان، پایان کار را نیز رویت کند.

بهتر است بخوانید:  تفاوت اسکلت فلزی و بتنی

 

چرا استعلام پروانه ساختمان و گواهی پایان کار اهمیت دارد؟

علاوه بر این که این دو سند از نظر قانونی اهمیت ویژه‌ای دارند و خریدار جهت اطمینان از طی شدن روندهای قانونی و رعایت اصول و ضوابط ساخت‌وساز باید استعلام پروانه ساختمان و گواهی پایان کار را بگیرد، در موقعیت‌های دیگری به این دو سند مهم نیاز پیدا خواهد کرد.

 

پروانه ساختمان در واقع مجوز اصلی شما برای شروع ساخت‌وساز است. اما این تنها دلیل اخذ پروانه ساختمان نیست. پایان کار ساختمان درواقع مدرکی است که بعد از به پایان رسیدن فرایند ساخت‌وساز با توجه به شناسنامه فنی ملک صادر می‌شود.

 

استعلام جواز ساختمان و پایان کار به خریدار کمک می‌کند تا بتواند جزئیات درج شده در این اسناد شامل تاریخ صدور و اعتبار، مساحت، زیربنا و متراژ، تعداد طبقات، مهندسان ناظر و… رویت کرده واز صحت و سقم آنها اطمینان حاصل کند.

استعلام پروانه ساختمان زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که موقع خرید ملک بخواهید از عمر دقیق ساختمان باخبر شوید. گاهی پیش می‌آید گفته‌های فروشندگان و مالکان با اطلاعات درج شده در پروانه و جواز ساختمان و گواهی پایان کار مطابقت ندارد و از این رو اطلاعات درج شده در پروانه ساختمان و گواهی پایان کار اهمیت دارد.

یکی دیگر از مواقعی که داشتن پروانه ساختمان و گواهی پایان کار اهمیت پیدا می‌کند، موقعی است که بخواهید وام بانکی بگیرید. بنابراین پیش از هر خرید و اقدامی باید مطمئن شوید که ملک مورد نظر شما جواز ساختمان و پایان کار دارد که بتوانید اطلاعات لازم را در اختیار بانک قرار دهید.

بهتر است بخوانید:  قوانین و مراحل دریافت حکم تخلیه خانه

نکته‌ قابل توجه این است موضوع استعلام از جواز ساختمان و گواهی پایان زمانی مهمتر می‌شود که بخواهید ساختمان نوسازی را خریداری کنید. اگر با این موضوع مواجه شدید که مالک یا فروشنده از ارائه‌ی پروانه ساختمان و گواهی پایان کار طفره می‌رود، احتمال وجود تخلف در این ملک زیاد است و نباید آن را بخرید.

 

هنگام اطلاع از سن ساختمان، دریافت وام بانکی، بررسی قانونی بودن ساخت‌وساز، پیش خرید آپارتمان، نقل و انتقال در دفاتر اسناد رسمی و اطلاع از جزئیات ملک، استعلام پروانه ساختمان و گواهی پایان کار ضرورت دارد.

 

گاهی اوقات شما به دلیل اینکه بودجه‌ی کافی برای خرید آپارتمان ندارید، به دنبال پیش خرید خانه می‌روید. اینجا موضوع استعلام پروانه ساختمان اهمیت ویژه‌ای دارد؛ چرا که اطلاعات دقیق مانند مساحت هر طبقه و واحد، سیستم‌های سرمایشی گرمایشی، امکاناتی نظیر آسانسور، گروه مهندسان ناظر، اعتبار قانونی ساخت‌وساز و… مشخص می‌شود و در نهایت باید ملکی را تحویل بگیرید که با جواز ساختمان مطابقت دارد.

نکته‌ی مهم دیگر مربوط به زمانی است که قرار باشد برای نقل و انتقال ملک به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید. یکی از موارد قابل توجه برای این دفاتر نداشتن تخلف ساختمان است. حتما خودتان استعلام پروانه ساختمان و استعلام گواهی پایان کار را بگیرید و به حرف‌های شفاهی مالک و فروشنده توجه نکنید تا مطمئن شوید ملک مورد نظر فاقد هرگونه تخلفی است.

بهتر است بخوانید:  هفت نکته طلایی جهت خرید زمین

یکی از نکات جالبی که شاید به آن کمتر توجه شود این است که حتی اگر پروانه ساختمان یا گواهی پایان کار ساختمان را رویت کردید، باز هم به آن اطمینان نکنید. حتما باید خودتان از شهرداری استعلام بگیرید؛ چرا که پروانه ساختمان و گواهی پایان کار تقلبی، ساختگی و جعل‌شده نیز وجود دارد و در هر زمانی که در مراجع قانونی نیاز به این اسناد داشته باشید با مشکل جدی و حل‌نشدنی مواجه خواهید شد.

 

جمع‌بندی

به طور کلی برای ساخت‌وساز باید مجوزهای لازم دریافت شود تا همه چیز قانونی باشد، اما مهمتر زمانی است که به عنوان خریدار قصد خرید ملک جدیدی را دارید. اگر بخواهیم به طور خلاصه‌ درباره‌ اهمیت استعلام پروانه ساختمان و گواهی پایان کار ساختمان بگوییم باید به موارد زیر اشاره کنیم که اهمیت زیادی دارند:

  • آگاهی از قانونی بودن فرایند ساخت و ساز
  • مشاهده‌ی جزئیاتی چون متراژ و مساحت زیربنا، کروکی ملک، مهندسان ناظر، مشخصات فنی نظیر امکانات در نظر گرفته شده، سیستم سرمایشی گرمایشی و…، مدت زمان اعتبار و…
  • امکان دریافت وام بانکی
  • امکان پیش خرید آپارتمان
  • اطلاع از نداشتن تخلف ملکی
  • تسهیل در فرایند نقل و انتقال سند ملک در دفاتر اسناد رسمی
  • اطمینان از جعلی نبودن پروانه ساختمان و گواهی پایان کار
  • اطلاع از سن ساختمان خریداری شده

منبع: کیلید مگ

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه