پرداخت قبض مالیات

9 خرداد 1403
۰ دیدگاه
زمان تقریبی مطالعه: ۵ دقیقه

فهرست مطالب

متقاضیان پرداخت قبض مالیات، می توانند به سه روش، اقدام به پرداخت مالیات خود نمایند. پرداخت قبض مالیات با شناسه ۳۰ رقمی، پرداخت قبض مالیات با بارکد و پرداخت قبض مالیات، از طریق سامانه سازمان امور مالیاتی کشور، روش های پرداخت قبوض مالیاتی می باشند.
بر اساس قوانین مربوط به مالیات، بخشی از درآمدهای افراد جامعه، از طریق وضع قوانین مالیاتی و تعلق مالیات به فعالیت های مختلف، به دولت منتقل می شود. دریافت مالیات، یکی از راه های تامین هزینه های عمومی دولت ها بوده و امروزه، در تمامی جوامع وجود دارد. در گذشته، مالیات، تحت عنوان خراج، از افراد دریافت می شد.

کلیه اشخاصی که بر مبنای قوانین مالیاتی کشور، مشمول پرداخت مالیات می باشند، باید، راس موعد مقرر، اقدام به پرداخت مالیات متعلقه نمایند، در غیر این صورت، با جریمه روبرو خواهند شد. روش های پرداخت قبوض مالیاتی، منحصر به فرد بوده و متقاضیان، صرفا باید از طریق این روش ها، اقدام به پرداخت نمایند.

با توجه به توضیحات فوق و نظر به اهمیت لزوم پرداخت قبض مالیاتی، در این مقاله، قصد داریم، روش های پرداخت قبض مالیات را بیان کنیم و سپس، به توضیح پرداخت قبض مالیات با شناسه ۳۰ رقمی، پرداخت قبض مالیات با بارکد و پرداخت قبض مالیات از طریق سامانه پرداخت، بپردازیم. چنانچه، سوالاتی پیرامون روش های پرداخت قبض مالیات دارید، با ما همراه باشید.


روش های پرداخت قبض مالیات

ماده یک قانون مالیات های مستقیم، تمامی افرادی که مشمول پرداخت مالیات می باشند، را معرفی نموده است. افراد مشمول، باید سالانه، با پر کردن فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی یا حقوقی، اقدام به خود اظهاری مالیاتی نموده و پس از مشخص شدن میزان مالیات متعلقه، در موعد مقرر، اقدام به پرداخت آن نمایند. در صورت تخلف از پرداخت مالیات با علم و عمد ، جرم فرار مالیاتی یا سایر جرایم مالیاتی ، ممکن است شکل گیرند .

بهتر است بخوانید:  ثبت پایانه فروشگاهی

دولت، جهت تسهیل امر پرداخت قبض مالیات و بدهی های مالیاتی، اقدام به ایجاد روش های پرداخت الکترونیکی و اینترنتی نموده است. متقاضیان، می توانند پس از استعلام بدهی مالیاتی خود، با توجه به شرایط شان، اقدام به پرداخت قبوض و بدهی های مالیاتی خود نمایند. روش های پرداخت قبض مالیات، عبارتند از:

  • پرداخت قبض مالیات با شناسه ۳۰ رقمی
  • پرداخت قبض مالیات با بارکد
  • پرداخت قبض مالیات از طریق سامانه پرداخت سازمان امور مالیاتی

براساس بخشنامه رئیس کل سازمان امور مالیاتی امکان افزایش ۲ ماهه اقساط مالیات صاحبان مشاغل در صورت درخواست مودی و تایید اداره کل مالیاتی فراهم شده است. بر این اساس امکان تقسیط مالیات مودیان از ۴ ماه به ۶ ماه در صورت درخواست وی محقق گردیده است. پیش از بخشنامه مذکور مودیانی که مالیات قطعی تبصره ۱۰۰ خود را پذیرفته بودند تنها امکان تقسیط آن به ۴ ماه را داشتند.


پرداخت قبض مالیات با شناسه ۳۰ رقمی

همانگونه که در قسمت قبل، توضیح دادیم، مشمولین مالیات، پس از پر کردن اظهارنامه مالیاتی مربوط به اشخاص حقیقی یا حقوقی و اطلاع از میزان بدهی مالیاتی خود، باید از طریق یکی از روش های پرداخت قبض مالیات، اقدام به پرداخت مالیات متعلقه نمایند و سپس ، مفاصای حساب مالیات مربوط به آن را دریافت کنند . یکی از این روش ها، پرداخت قبض مالیات با شناسه ۳۰ رقمی است که مطابق مراحل زیر می باشد:

در ابتدا، در مرورگر خود، آدرس سامانه پرداخت قبض مالیاتی payments.tax.gov.ir را جست و جو نمایید تا به صفحه ای، مشابه صفحه زیر، هدایت شوید. از بین دو گزینه موجود، گزینه شناسه ۳۰ رقمی نسیم را انتخاب نموده و پس از وارد کردن شناسه ۳۰ رقمی قبض مالیات خود و سپس تصویر امنیتی، گزینه بررسی شناسه قبض نسیم را انتخاب کنید.

بهتر است بخوانید:  مالیات گردش حساب

پس از انتخاب بررسی شناسه قبض نسیم، صفحه ای مشابه صفحه زیر، برای شما نمایان می شو. اکنون، می توانید با انتخاب گزینه پرداخت و هدایت به درگاه پرداخت، اقدام به پرداخت قبض مالیات با شناسه ۳۰ رقمی نمایید. پیشنهاد می شود مقاله چگونه مالیات کمتری بدهیم را نیز مطالعه نمایید .

سازمان امور مالیاتی، اقدام به راه اندازی، سامانه عملیات الکترونیک امور مالیاتی نموده است و متقاضیان پیگیری پرونده مالیاتی، یا استعلام میزان مالیات بر ارزش افزوده، می توانند از طریق آن، اقدام نمایند. جهت آشنایی با سامانه عملیات الکترونیک مالیات، می توانید مقاله زیر را مطالعه نمایید.


پرداخت قبض مالیات با بارکد

هنگامی که قبض مالیات، برای افراد صادر می گردد، علاوه بر شناسه عددی، دارای یک بارکد ۴۲ رقمی نیز می باشد. چنانچه افراد، تمایل به پرداخت قبض مالیات، مانند مالیات عملکرد از طریق بارکد را داشته باشند، می توانند با در دست داشتن قبض مالیات خود، به اداره مالیات، مراجعه نموده و پس از اسکن بارکد قبض، با یکی از کارت های شتابی، اقدام به پرداخت قبض مالیات خود نمایند.

پرداخت قبض مالیات از طریق سامانه پرداخت قبض مالیات
یکی دیگر از روش های پرداخت قبض مالیات و مالیات ناشی از اظهارنامه برآوردی، پرداخت آن، به صورت اینترنتی و از طریق سامانه tax.gov.ir، می باشد. سازمان امور مالیاتی کشور، علاوه بر راه اندازی سامانه مالیات ارزش افزوده، اقدام به راه اندازی سامانه ای، جهت پرداخت قبض مالیات و صدور آن، نموده است. نحوه پرداخت قبض مالیات، از طریق سامانه پرداخت قبض مالیات، مطابق مراحل زیر می باشد:

بهتر است بخوانید:  برگ تشخیص مالیاتی

در ابتدا، آدرس tax.gov.ir را در مرورگر خود، جست و جو نموده تا به صفحه ای مشابه صفحه زیر هدایت شوید. سپس، از قسمت سایر خدمات مالیاتی، گزینه پرداخت الکترونیک مالیات را انتخاب کنید.

در این مرحله، سامانه الکترونیک پرداخت مالیات را انتخاب کنید.

سپس، اقدام به وارد نمودن نام کاربری و رمز عبور خود نمایید.

در این گام، از میان دو گزینه موجود، گزینه صدور قبض جدید را انتخاب کنید.

پس از تایید اطلاعات نمایش داده شده، گزینه ادامه را انتخاب کنید.

در این مرحله، اقدام به انتخاب گزینه پرداخت آنلاین نمایید.

با طی کردن نحوه و مراحل بالا، می توانید به صورت اینترنتی، اقدام به پرداخت قبض مالیات خود نمایید.


سوالات متداول

۱- روش های پرداخت قبض مالیات چه هستند؟
روش های پرداخت قبض مالیات از طریق پرداخت با شناسه ۳۰ رقمی مراجعه به سامانه سازمان امور مالیاتی و سایر روش ها می باشد که توضیحات آن در متن مقاله ارایه شده است.

۲- روش پرداخت قبض مالیات با شناسه ۳۰ رقمی چگونه است؟
در پرداخت قبض مالیات با شناسه ۳۰ رقمی فرد باید به آدرس payments.tax.gov.ir مراجعه نموده و با وارد کردن شناسه ۳۰ رقمی خود اقدام به پرداخت قبض مالیات نماید که توضیحات آن در متن مقاله ارایه شده است.

۳- روش پرداخت قبض مالیات از طریق سامانه پرداخت چگونه است؟
در پرداخت قبض مالیات از طریق سامانه پرداخت فرد باید به سامانه tax.gov.ir مراجعه نماید و از قسمت سایر خدمات مالیاتی گزینه پرداخت الکترونیک مالیات را انتخاب کند که توضیحات ان در متن مقاله ارایه شده است.

 

منبع: سایت مشاوره حقوقی دینا

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه