معیار انتخاب مدرسه مناسب

18 فروردین 1402
۰ دیدگاه
زمان تقریبی مطالعه: ۵ دقیقه

دانش‌آموزان مهم‌ترین ساعات روز خود را در مدرسه سپری می‌کنند. حتی بعد از اتمام ساعات درسی و بازگشت به منزل نیز بیشترین زمان باقی‌مانده از روز آن‌ها صرف رسیدگی به تکالیف و امور مربوط به مدرسه می‌شود. به همین دلیل است که نقش مدرسه در زندگی آن‌ها و البته والدین بسیار پررنگ است.

انتخاب مدرسه خوب یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های والدین است. چرا که ۹ ماه از سال قرار است بچه‌ها اصلی‌ترین آموزش‌های علمی و اخلاقی را در این محیط فرا بگیرند.

بنابراین حضور آن‌ها در فضایی که از هر نظر مناسب باشد در حال فعلی و صد البته آینده‌ی آن‌ها و دیدگاه همیشگی‌شان در مورد آموزش تأثیر خواهد داشت. اگر شما هم به هر دلیل می‌خواهید برای فرزندتان مدرسه انتخاب کنید یا تصمیم به تغییر مدرسه‌ او را دارید، خوب است این مطلب را بخوانید تا شما را در طی سرفصل‌های زیر با مهم‌ترین نکاتی که باید در انتخاب مدرسه‌ خوب در نظر گرفت راهنمایی کنیم:

  • مسافت مدرسه تا منزل یکی از مهم‌ترین مسائل است.
  • اگر فرزند شما دبستانی است فضای مدرسه‌ی او باید بزرگ باشد.
  • برای دانش آموزان نوجوان کادر اداری و مهارت معلمان را در اولویت قرار دهید.
  • برای تمام مقاطع تحصیلی امکانات آموزشی مدرسه مهم است.
  • در مدارس خوب فعالیت‌های جانبی پررنگ‌تر است.
  • امنیت یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مسئولین مدارس خوب است.

انتخاب مدرسه و مسافت

همه‌ی والدین دوست دارند فرزندشان در بهترین مدرسه‌ای که در منطقه وجود دارد تحصیل کند. بنابراین اغلب آن‌ها اولین کاری که می‌کنند جستجو در میان خوش‌نام‌ترین و پیشرفته‌ترین مدارسی است که امکان ثبت‌نام در آن‌ها وجود دارد. اما به‌ هیچ ‌عنوان نباید این نکته را فراموش کرد که مسافت منزل تا مدرسه نقش بسیار مهمی در علاقه‌مندی فرزندان به حضور در محیط آموزشی را دارد.

مدرسه‌ای که آن‌قدر دور است که دانش‌آموز مجبور می‌شود برای به ‌موقع رسیدن به کلاس، صبح خیلی زود از خواب بیدار شده و در سرما و گرمای هوا با سپری کردن زمان زیادی به آن برسد، دیر یا زود او را کلافه و دل‌زده خواهد کرد. ضمن آن‌که اغلب اوقات در زمان بازگشت به منزل با مشکل ترافیک روبه‌رو خواهد بود و همین موضوع کافیست تا وقت و حوصله‌ی کافی برای انجام دقیق تکالیف مدرسه را نداشته باشد.

بهتر است بخوانید:  تفاوت اسکلت فلزی و بتنی

هرچند نباید کیفیت آموزشی را فدای مسافت کوتاه کرد اما به عنوان اولین فاکتور این موضوع را مهم بدانید و حتی‌المقدور جستجوی یک مدرسه‌ خوب را از موارد نزدیک به محل زندگی خود آغاز کنید.

اگر فرزند شما دبستانی است فضای مدرسه‌ی او باید بزرگ باشد

یکی از مهم‌ترین معیارهای انتخاب مدرسه برای یک دانش‌آموز دبستانی فضای وسیع آموزشی است. دانش‌آموزی که هنوز دوران کودکی خود را سپری می‌کند نیاز به جنب‌وجوش و حرکت‌های فیزیکی زیادی دارد و این نیاز باید در زنگ‌های تفریح و ورزش به‌ خوبی ارضا شود. به‌ این ‌ترتیب می‌توان امید داشت که او در ساعاتی که سر کلاس است به‌ اندازه‌ی کافی برای درس خواندن تمرکز داشته باشد. محیط‌های بسته‌ی آموزشی و مدارسی که از نظر وسعت کوچک هستند برای دانش آموزان دوران دبستان اصلاً مناسب نیستند.

برای دانش‌آموزان نوجوان کادر اداری و مهارت معلمان را در اولویت قرار دهید

مهم‌ترین سال آموزشی برای یک دانش‌آموز کلاس اول دبستان است. وقتی فرزندتان ۷ ساله است و می‌خواهید او را به کلاس اول بفرستید در خصوص بهترین معلمان کلاس اول در مدارسی که در لیست انتخاب خود دارید دقت و حتی وسواس به خرج دهید. اما از کلاس دوم به بعد درجه‌ی اهمیت و نقش معلم تا حدودی کم‌رنگ‌تر می‌شود.

اما وقتی فرزند شما در دوران نوجوانی است میزان حساسیت روی کادر اداری و مهارت معلمان بیشتر می‌شود. در این دوران که وقت بلوغ فرا می‌رسد و مهم‌ترین زمان برای شکل‌گیری شخصیت در افراد است، نوع رفتار کادر اداری یک مدرسه مثل معاونین و مدیر و البته معلمان بسیار تعیین‌کننده است. بنابراین هنگام انتخاب مدرسه برای فرزندتان، بهتر است قبل از هر کاری چندین و چندبار به‌ تنهایی یا با خود او به مدرسه بروید تا عملاً شاهد رفتار  مسئولین مدرسه و معلمان بادانش آموزان باشید.

بهتر است بخوانید:  مراحل سند زدن ملک از ابتدا تا انتها

حتی می‌توانید برای اطمینان بیشتر از چند نفر از والدینی که در مدرسه حضور دارند در این خصوص سؤال کنید و میزان رضایت‌مندی آن‌ها از کیفیت رفتاری تمام افرادی که در  کادر آموزشی یک مدرسه فعالیت می‌کنند را جویا شوید.

انتخاب مدرسه و امکانات جانبی

آنچه بعنوان آموزش امروزه در مدارس اتفاق می‌افتد با یک یا دو دهه‌ی پیش کاملاً متفاوت است. چندین سال پیش مدار آموزش حول محور معلم و توانایی‌های او می‌چرخید و دانش‌آموزان ابزار کمک‌ آموزشی خاصی در اختیار نداشتند. اما امروزه موارد بسیاری وجود دارد که معلمان از آن‌ها برای درک و تفهیم آنچه به دانش‌آموزان یاد می‌دهند، استفاده می‌کنند.

بنابراین  لازم است وقتی می‌خواهید برای فرزندتان مدرسه انتخاب کنید، فارغ از این‌که او در چه مقطعی تحصیل می‌کند، امکانات آموزش و کمک ‌آموزشی آن را نیز بسنجید و در مورد آن از مسئولان مدرسه سؤال کنید. حتی می‌توانید از آن‌ها بخواهید به شما اجازه‌ی بازدید حضوری از کلاس‌ها، کتابخانه، آزمایشگاه یا سالن ورزش را بدهند.

در مدارس خوب فعالیت‌های جانبی پررنگ‌تر است

آموزش در کنار پرورش است که مؤثر واقع می‌شود. مدارسی که در آن‌ها به فعالیت‌های جمعی و خارج از درس بچه‌ها مثل کلاس‌های آموزش تئاتر، نقاشی، زبان انگلیسی، کاردستی، احکام و مواردی از این‌ دست اهمیت داده می‌شود، بدون شک محیط‌های بهتر و بالنده‌تری برای حضور و آموزش دیدن بچه‌ها هستند. در محیط چنین مدارسی است که دانش‌آموزان مهارت‌های اجتماعی را فرامی‌گیرند و برای ورود به جامعه آماده‌تر می‌شوند.

انتخاب مدرسه و معیار امنیت 

اگر بخواهیم در صدر موارد مهم در انتخاب مدرسه خوب تنها یک گزینه را انتخاب کنیم، آن مورد بدون شک ” امنیت” است.
واژه‌ی امنیت در مدرسه گستره‌ی بسیار بزرگی دارد اما شما بعنوان والدین به‌ راحتی می‌توانید موارد مهم در آن را تشخیص داده و بر اساس آن تصمیم بگیرید که آیا فرزندتان در چنین محیطی تحصیل بکند یا خیر.

بهتر است بخوانید:  قانون و عدم پرداخت شارژ ساختمان

یکی از مسائل مهم امنیتی در مدارس خوب ویژگی کلاس‌ها، راهروها، ساختمان و محل قرارگیری آن است. کلاس‌های یک مدرسه علاوه بر آن‌که باید نور و تهویه مناسب داشته باشند باید از سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسبی هم برخوردار باشند. این‌که کلاس‌ها و راهروهای یک مدرسه چطور گرم می‌شوند یکی از مهم‌ترین نکاتی است که وقتی در حال جستجو برای یک مدرسه خوب هستید باید در مورد آن حساس باشید. این مسئله مستقیماً به موضوع امنیت جانی دانش‌آموزان مربوط می‌شود و به‌ هیچ ‌عنوان در مورد آن نباید آسان‌گیر و سهل‌انگار بود.

موضوع مهم دیگری که در خصوص امنیت باید در نظر گرفت محیط اطراف مدرسه است. این‌که در حوالی مدرسه چطور افرادی رفت ‌و آمد می‌کنند بسیار مهم است. برای پاسخ به این پرسش خود باید از اهالی محل و کسبه سؤال کنید و حتماً چند روزی را در محیط اطراف مدرسه رفت ‌و آمد کنید.

نزدیکی یا دوری ساختمان مدرسه به خیابان اصلی و نوع رانندگی افراد در آن نیز بسیار مهم است. بدون شک مدارسی که در خیابان‌های اصلی و شلوغ واقع‌ شده‌اند برای دانش‌آموزان دبستانی مناسب نیستند.

و در پایان شکل نظارت ناظمان مدرسه به رفت ‌و آمد بچه‌ها در ساعاتی که مدرسه باز یا در حال تعطیل شدن است در میزان امنیت آن نقش بسیار مهمی دارد. توجه کنید که آیا کسی در آغاز روز و پایان آن دم در مدرسه به استقبال یا بدرقه‌ی دانش‌آموزان می‌آید یا خیر. به‌ این ‌ترتیب می‌توانید با خیالی راحت از انتخاب یک مدرسه خوب فرزندتان را در آن ثبت‌نام کنید.

منبع: کیلیدمگ

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه