سامانه سنیم

16 فروردین 1403
۰ دیدگاه
زمان تقریبی مطالعه: ۷ دقیقه

عناوین این مقاله

ورود و ثبت نام در سامانه نرم افزاری یکپارچه مالیاتی یا سامانه سنیم، از طریق جستجوی آدرس tax.gov.ir، ممکن و میسر است و مودیان مالیاتی، می توانند از طریق این سامانه، به امکاناتی نظیر ثبت اعتراض به برگه تشخیص مالیاتی و یا ثبت اظهارنامه مالیاتی به صورت اینترنتی یا صورت معاملات فصلی الکترونیکی، دسترسی یابند.

مالیات، مهم ترین منبع درآمد دولت ها بوده و از این رو، مشمولین این امر، باید در موعد مقرر، اظهارنامه های مالیاتی خود را تنظیم و از طریق راه های پیش بینی شده، تسلیم اداره امور مالیات نموده و پس از تعیین میزان مالیات، اقدام به پرداخت مبلغ آن نمایند.

در راستای تسهیل امور مربوط به مالیات، سامانه ای تحت عنوان سامانه سنیم، راه اندازی شده که در کنار ارائه خدمات الکترونیک مالیاتی، نظیر ثبت اظهارنامه یا پرداخت اینترنتی قبض مالیات، امکان ثبت شکایت مالیاتی و اعتراض به برگه تشخیص مالیاتی نیز در یکی از زیر سامانه های آن به آدرس my.tax.gov.ir برای مودیان، فراهم آمده است؛ منوط بر اینکه با نحوه ورود به سامانه و ثبت نام و ثبت اعتراض در آن، آشنا باشند.

لذا در مقاله حاضر، چیستی سامانه سنیم tax.gov.ir، نحوه ورود و ثبت نام در سامانه نرم افزاری یکپارچه مالیاتی، امکانات و تغییرات جدید سامانه و چگونگی ثبت شکایت مالیاتی و اعتراض به برگه تشخیص مالیاتی از طریق زیر سامانه های سایت سنیم، بررسی و توضیح داده شده است.

برای ورود به سامانه سنیم کلیک کنید

کاربران، برای ورود به سامانه سنیم، باید به آدرس tax.gov.ir مراجعه کنند.

سامانه سنیم ( سامانه نرم افزاری یکپارچه مالیاتی) چیست

در پاسخ به این پرسش که سامانه سنیم ( سامانه نرم افزاری یکپارچه مالیاتی) چیست؟ باید گفت، سنیم، مخفف سامانه نرم افزاری یکپارچه مالیاتی است و مقصود از سامانه سنیم، سایتی است که از سوی سازمان امور مالیاتی راه اندازی شده و اقدام به ارائه خدمات الکترونیکی به مودیان مالیاتی در زمینه های مختلف می نماید.

از جمله امکانات این سامانه، ارائه خدمات اصلی مالیاتی نظیر پیش ثبت نام و ثبت نام الکترونیک، صورت معاملات فصلی الکترونیکی، فهرست مالیات حقوق الکترونیکی و…، همچنین، دسترسی به سایر خدمات مالیاتی نظیر صدور گواهی موضوع ماده ۱۸۶ قانون مالیات های مستقیم، استعلام سوابق بدهی مالیاتی و… می باشد.

شایان ذکر است، دسترسی به زیر سامانه هایی چون درگاه ملی خدمات مالیات my.tax.gov.ir، از دیگر امکانات سامانه سنیم است که می توان از طریق آن، اقدام به ثبت شکایت های خود، در خصوص تصمیمات شورای عالی مالیاتی نمود یا خلاصه پرونده مالیاتی و اظهارنامه های ثبت شده خود را مشاهده کرد.

بهتر است بخوانید:  همه چیز در مورد: مالیات عملکرد

سامانه سنیم، از طریق آدرس tax.gov.ir، در دسترس مودیان مالیاتی و کارمندان اداره امور مالیاتی بوده و مودیان می توانند از طریق این آدرس، هم به امکانی چون دسترسی به سامانه ثبت الکترونیکی اعتراضات و شکایات مالیاتی my.tax.gov.ir و هم به امکانات و خدمات اصلی مالیاتی نظیر پیش ثبت نام و ثبت نام اظهارنامه مالیاتی و سایر موارد مذکور در دو پارگراف قبل، دسترسی داشته باشند.

علاقمندان به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سامانه عملیات الکترونیکی امور مالیاتی یا سامانه سنیم، می توانند نسبت به مطالعه مقاله ای که در قسمت حتما بخوانید با همین عنوان پیشنهاد شده، اقدام کرده و اطلاعات لازم را در خصوص سامانه مذکور، کسب نمایند.


ورود و ثبت نام در سامانه سنیم

ورود و ثبت نام در سامانه سنیم tax.gov.ir، پرسش اغلب کسانی است که قصد دارند اقدام به انجام امور مالیاتی خود، نظیر ثبت نام اظهارنامه مالیاتی، به صورت الکترونیک نمایند. لذا در این تیتر از مقاله، نحوه ورود و ثبت نام در سامانه نرم افزاری یکپارچه مالیاتی، بررسی خواهد شد.

 • برای ورود و ثبت نام در سامانه نرم افزاری یکپارچه مالیاتی، فرد باید آدرس tax.gov.ir را در مرورگر خود جستجو کرده و گزینه ثبت نام و پیش ثبت نام الکترونیک را انتخاب کند.
 • در این مرحله، برای شروع ثبت نام در سامانه سنیم tax.gov.ir، شخص باید بر رروی دکمه قرمز رنگ “ورود به ثبت نام” کلیک کند.
 • در این مرحله، فرد باید نوع مودی مالیاتی را مشخص کرده و پس از درج کد امنیتی و حسب مورد، شماره ملی یا شناسه ملی مودی ای که در حال ثبت نام است، گزینه “ورود به ثبت نام” را انتخاب کند.
 • در این مرحله، فرد باید بر روی گزینه “پیش ثبت نام جدید”، کلیک کند.
 • برای تکمیل ثبت نام در سامانه سنیم، فرد باید، کد پستی اقامتگاه قانونی خود و شماره همراه خویش را در کادرهای مربوطه وارد و مجددا بر روی گزینه “پیش ثبت نام جدید”، کلیک کند.
 • در صورت طی کردن کامل مراحل، فرد موفق به ثبت نام در سامانه نرم افزاری یکپارچه مالیاتی شده و در مراجعات بعدی به سامانه سنیم و انتخاب گزینه ورود، قادر خواهد بود صرفا با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور خود، وارد حساب کاربری خود در سامانه سنیم گردد.


امکانات و تغییرات جدید سامانه سنیم

در خصوص امکانات و تغییرات جدید سامانه سنیم tax.gov.ir باید گفت، بر اساس اخبار منتشره، مدیر کل فناوری اطلاعات سازمان امور مالیاتی، طی یک بخشنامه، تمامی ادارات مربوط به امور مالیاتی را خطاب قرار داده و آن ها را از تغییرات اعمال شده در سامانه یکپارچه مالیاتی سنیم، مطلع ساخته است.

بهتر است بخوانید:  راهنمای کامل قوانین شهرداری و عوارض شهرداری

بر اساس بخشنامه مذکور، ویرایش جدیدی از سامانه سنیم، تحت عنوان ویرایش ۱۵۸/۱ (اولویت ۱۲۴- ۱) از تاریخ ۱۴۰۲/۵/۲۳ در محیط عملیاتی، نصب و قابل بهره‌برداری است و تغییراتی چون امکان ابلاغ اوراق مالیاتی به صورت دستی، توسط ادارات کل امور مالیاتی؛ تولید فرم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره ۱ سال ۱۴۰۲؛ تولید تبصره ۱۰۰ سال ۱۴۰۱ و صدور اظهارنامه تکلیفی نقل و انتقال سهام (۵۶ ب) مربوط به سال ۱۴۰۱، در نسخه جدید سامانه سنیم، اعمال گردیده است.

به عنوان مثال، به موجب این تغییرات، به محض تولید اوراق مالیاتی، این اوراق هم به صورت الکترونیکی به مودی ابلاغ می گردند و هم این امکان برای کارمندان ادارات امور مالیاتی فراهم آمده که اوراق را چاپ و به صورت دستی به مودی مالیاتی ابلاغ نموده و سپس اطلاعات مربوط به این امر را در سامانه ثبت نمایند.

در این شرایط، تاریخ ابلاغ، بسته به اینکه مودی، آن را در پورتال خود مشاهده کرده یا از طریق پستی دریافت نموده، حسب مورد، تاریخ مشاهده و یا تاریخ ابلاغ در اداره، در نظر گرفته خواهد شد. علاقمندان به کسب اطلاعات در خصوص اعتراض مالیاتی، می توانند مقاله زیر را مورد مطالعه قرار دهند.


نحوه ثبت اعتراض و شکایات مالیاتی در سامانه سنیم

از آنجا که نحوه ثبت اعتراض و شکایات مالیاتی در سامانه سنیم، پرسش اغلب کسانی است که قصد دارند اقدام به اعتراض به برگ تشخیص مالیات خود کنند، در این تیتر از مقاله، راهنمای تصویری نحوه ثبت اعتراض و شکایات مالیاتی در سامانه یکپارچه مالیاتی سنیم، ارائه می گردد. شایان ذکر بوده که اعتراض و شکایات مالیاتی، از طریق یکی از زیر سامانه های سایت سنیم، یعنی درگاه ملی خدمات مالیات به آدرس my.tax.gov.ir، میسر است.

 • برای ثبت اعتراض مالیاتی، در اولین مرحله فرد باید آدرس tax.gov.ir را جستجو کرده و بر روی گزینه ثبت الکترونیکی اعتراضات و شکایات، کلیک کند.
 • در گام دوم، فرد باید برروی عبارت ورود به سامانه اعتراضات و شکایت، کلیک کند.
 • در این مرحله، فرد باید نام کاربری و کلمه عبور خود در درگاه ملی خدمات مالیات را وارد نماید و چنانچه ثبت نام نیست، ابتدا نسبت به ثبت نام در سامانه، اقدام کند.
 • پس از درج نام کاربری و کلمه عبور، کدی برای فرد، ارسال خواهد شد که باید آن را در کادر مربوطه وارد نماید.
 • در این مرحله، شخص باید برروی گزینه درخواست ها کلیک نماید.
 • در این گام، فرد باید بر روی ثبت اعتراضات و شکایات کلیک کند.
 • سپس، فرد باید در لیست پرونده های مودی، از ستون انتخاب پرونده، پرونده مالیاتی که قصد اعتراض به برگ تشخیص آن را دارد، انتخاب کند.
 • در این قسمت، فرد باید بر روی گزینه اعتراض به ممیز کل، کلیک کند.
 • در مرحله نهایی، فرد باید شماره برگه تشخیص مالیاتی ای که قصد اعتراض به آن را داشته، در کادر مربوطه، وارد و پس از درج اطلاعات مورد نیاز دیگر، اعتراض خود را ثبت نماید.
 • برای ثبت نام در my.tax.gov.ir که از زیر سامانه های سایت سنیم بوده، فرد باید آدرس این زیر سامانه را جستجو و برروی گزینه دریافت اطلاعات کاربری کلیک کند، سپس، شماره ملی، نوع شخصیت خود، تاریخ تولد و سایر موارد مورد نیاز را در کادرهای مربوطه وارد و پس درج کد امنیتی، بر روی گزینه دریافت اطلاعات کاربری کلیک نماید.
 • در این مرحله، فرد باید، کد پیامک ارسال شده را در کادر مربوطه وارد کند.
 • در نهایت، با طی مراحل فوق، فرد موفق شده تا اقدام به ثبت نام در یکی از زیر سامانه های سایت نرم افزاری یکپارچه مالیاتی (سامانه سنیم) نماید و در صورت تمایل، از امکانات آن برای اعتراض به برگ تشخیص مالیاتی یا استعلام و مشاهده پرونده های مالیاتی خویش استفاده کند که نحوه اعتراض و شکایات مالیاتی از طریق این زیر سامانه، در پاراگراف های قبلی همین تیتر، توضیح داده شد.
بهتر است بخوانید:  همه چیز در مورد: مالیات تراکنش بانکی


سوالات متداول

۱- سامانه سنیم چیست؟
سامانه سنیم یا سامانه نرم افزاری یکپارچه مالیاتی به آدرس tax.gov.ir سایتی است که مودیان مالیاتی می توانند از طریق آن، اقدام به انجام امور مالیاتی خود به صورت الکترونیک نمایند که جزئیات بیشتر این امر، در متن مقاله ارائه شده است.

۲- امکانات جدید سامانه سنیم چست؟
ایجاد امکان ابلاغ دستی اوراق مالیاتی توسط ادارات کل امور مالیاتی از امکانات جدید سامانه سنیم است که جزئیات این امر در متن مقاله ارائه شده است.

۳- ورود به سامانه سنیم چگونه است؟
ورود به سامانه سنیم با جستجوی آدرس tax.gov.ir آغاز می گردد که جزئیات و مراحل بیشتر این امر در متن مقاله ارائه شده است.

 

منبع: سایت مشاوره حقوقی دینا

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه