راهکارهای ساده جهت تعمیر و نگهداری خانه

20 بهمن 1401
۰ دیدگاه
زمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه

هر خانه‌ای نیاز به رسیدگی و تعمیرات دارد. مستاجرها گاهی از این‌که صاحب‌خانه نیستند و وظیفه نگهداری و تعمیر خانه را ندارند، خیلی هم خوشحال و راضیند، یعنی درست زمانی که نیاز به تعمیرات پیش می‌آید و وظیفه‌ی رفع برخی خرابی‌ها بر عهده صاحب‌خانه است. در هر حال چه صاحب‌خانه باشید و چه مستاجر، باید در نگهداری و تعمیر خانه دقت به خرج بدهید.

رعایت نکاتی در مورد وسایل و ابزارهای منزل مثل یخچال و فریزر ، کف‌پوش و وسایل سرمایشی و گرمایشی ضروری است که برخی از آن‌ها در ادامه مطرح شده است.  

توصیه‌هایی برای نگهداری و تعمیر خانه ؛ رسیدگی به یخچال و فریزر

یخچال و فریزر های قدیمی به توجه بیشتری نیاز دارند، مثلا باید هر چند وقت یک‌بار یخ‌هایی که سطح فریزر را می‌پوشانند به دقت پاک کنید و یا کویل‌های یخچال را پاک کنید، اما مراقب باشید که تحت فشار و حرارت قرار نگیرند.

بهتر است بخوانید:  شرایط فسخ قرارداد اجاره (توسط موجر یا مستاجر)

تمیز کردن برفک و یخ فریزر

برای آب شدن یخ‌های موجود در فریزر نباید از کاردک و چاقو و ابزار نوک تیز استفاده کنید. بگذارید یخ‌ها خودشان به آرامی آب شوند و بعد اقدام به تخلیه آن‌ها کنید.  

 

توصیه‌هایی برای نگهداری و تعمیر خانه ؛ مراقبت از کف‌پوش و فرش

برای مراقبت از خانه نظافت کف را رعایت کنید. اگر فرش و قالیچه دارید باید حداقل هفته‌ای یک‌بار آن را جاروبرقی بکشید؛ در نظر داشته باشید که فرش‌های ضخیم‌تر بیشتر به جارو کشیدن و پاک‌سازی نیاز دارند.

مراقبت از کف‌پوش خانه – پارکت و چوب

اگر هم کف‌پوش خانه‌تان از سرامیک یا چوب است باید مرتب آن را نظافت کنید و رسیدگی‌های لازم را انجام دهید تا هم از کف‌پوش محافظت شود و هم آلودگی از بین برود. تا جایی که می‌توانید از مواد شیمیایی و شوینده برای شستن کف استفاده نکنید.  

توصیه‌هایی برای نگهداری و تعمیر خانه ؛ وسایل تهویه هوا

وسایل گرمایشی و سرمایشی مختلفی که استفاده می‌کنید باید خالی از گرد و غبار باشند. بنا به نوع وسیله به آن رسیدگی کنید، اگر لازم است پره‌های آن‌ها را نظافت کنید و مواردی از این دست. در صورتی که دستگاه‌های تهویه‌ی شما قابلیت تنظیم دما را دارند، در هنگام خروج از خانه آن‌ها را خاموش نکنید

بهتر است بخوانید:  قوانین تغییر نمای ساختمان

خاموش و روشن کردن وسایل گرمایشی و سرمایشی برای مراقبت از خانه

شاید فکر کنید خاموش کردن وسایل تهویه گرمایشی یا سرمایشی در هنگام خروج از منزل باعث صرفه‌جویی می‌شود، باید گفت که سخت در اشتباه هستید. وقتی به منزل بازمی‌گردید برای رساندن هر چه سریع‌تر دمای هوا به درجه مطلوب مجبور می‌شوید دستگاه را به گونه‌ای تنظیم کنید که با قدرت بیشتری کار کند و همین باعث می‌شود ایده‌ی صرفه‌جویی که در ذهن داشتید به کل غلط از آب دربیاید.  

توصیه‌هایی برای نگهداری و تعمیر خانه ؛ لوله‌ها و سینک دست‌شویی و ظرف‌شویی

مراقب لوله‌های آب باشید. تفاله‌ی چای، مواد غذایی و سایر مواد را درون سینک ظرف‌شویی نریزید چون باعث بسته شدن لوله می‌شوند. در حمام و دست‌شویی نیز موها و آشغال‌ها‌ را از سطح زمین جمع‌آوری کنید تا باعث بند آمدن چاه و سایر مشکلات نشوند. اگر آب در سینک ظرف‌شویی و دست‌شویی جمع می‌شود از تلمبه برای باز کردن راه آب کمک بگیرید.

بهتر است بخوانید:  هرآنچه در مورد بازسازی و نوسازی خانه باید بدانید

توصیه‌هایی برای نگهداری و تعمیرات خانه ؛ استفاده از کمک‌های تخصصی

یادتان باشد گاهی اوقات تعمیر و نگهداری از خانه نیاز به تخصص و مهارت دارد. شما با دست‌کاری ناشیانه، فقط اوضاع را بدتر می‌کنید. در این مواقع برای تعمیرات خانه باید حتما از نیروهای خدماتی ماهر کمک بگیرید و خودتان دست به کار نشوید.

منبع: کیلیدمگ

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه