استعلام پرونده مالیاتی

10 فروردین 1403
۰ دیدگاه
زمان تقریبی مطالعه: ۵ دقیقه

عناوین این مقاله

جهت استعلام پرونده های مالیاتی، سامانه ای توسط سازمان امور مالیاتی، راه اندازی شده است. نحوه پیگیری وجود یا عدم وجود پرونده مالیاتی، با ورود به سایت سامانه، برای متقاضیان این امر امکان پذیر می باشد. افراد، پس از وارد کردن نام کاربری و رمز عبور خود، یا ثبت نام در این سامانه، قادر به استعلام پرونده مالیاتی خود می باشند.

از دیرباز تا کنون، مالیات و پرداخت آن توسط افراد مشمول مالیات، همواره یکی از راه های کسب درآمد دولت ها بوده است. در راستای نظام مند تر کردن این امر، دولت ها اقدام به وضع قوانین ویژه، در خصوص امور مربوط به مالیات نموده اند. در این قوانین، مشمولین مالیات و ضمانت اجرای عدم پرداخت مالیات، توسط افراد واجد شرایط، بیان شده است.

برای هرچه بهتر مطلع شدن از امور مربوط به مالیات، سازمان امور مالیات، اقدام به راه اندازی سامانه الکترونیکی، تحت عنوان میز خدمت عملیات الکترونیکی مالیاتی، نموده است و تمامی پرونده های مالیاتی افراد، اظهارنامه های مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی در این سامانه موجود می باشد و افراد، ملزم به ثبت اطلاعات خود در این سامانه، می باشند.

از این رو، در این مقاله، بر آن شدیم تا در خصوص استعلام پرونده مالیاتی صحبت کنیم و توضیحاتی در خصوص سامانه استعلام پرونده های مالیاتی و نحوه ورود به سایت سامانه و نحوه پیگیری وجود یا عدم وجود پرونده های مالیاتی، ارائه دهیم. در ادامه با ما همراه باشید.


استعلام پرونده مالیاتی

دولت ها، در راستای هرچه نظام مند تر کردن امور مربوط به مالیات، اقدام به وضع قانون نموده اند و در ایران نیز، قانونی تحت عنوان قانون مالیات های مستقیم وجود دارد. مطابق قانون مالیات های مستقیم، تمامی اشخاص مشمول پرداخت مالیات، اعم از حقیقی و حقوقی، باید اقدام به ایجاد پرونده مالیاتی در اداره مالیات نموده و تمام امور مربوط، از قبیل بدهی ها و وضعیت پرداخت آنها و یا پرداخت تمبر مالیاتی را در آن، قید شود.

بهتر است بخوانید:  سامانه امور مالیاتی tax.gov.ir

امروزه در راستای تسهیل این امر، سازمان امور مالیاتی کشور، اقدام به الکترونیکی نمودن امور مربوط به مالیات کرده است. با راه اندازی درگاه خدمات الکترونیک مالیات یا سامانه tax.gov.ir، تمامی مودیان مالیاتی، ملزم به ثبت و انجام امور مالیاتی خود به صورت الکترونیکی می باشند و بدین ترتیب، تمامی اطلاعات مربوط به امور مالیاتی افراد، در پرونده تشکیل شده آنها، درج می گردد.

افراد متقاضی استعلام پرونده مالیاتی، می توانند به جای مراجعه حضوری به اداره مالیات شهر و استان خود، با وارد شدن به سامانه my.tax.gov و طی کردن مراحل لازم، اقدام به پیگیری پرونده مالیاتی خود نمایند.

حتما بخوانید: سامانه اظهارنامه مالیاتی


سامانه استعلام پرونده مالیاتی

در سال های اخیر و با رواج استفاه از اینترنت، ارائه بسیاری از خدمات نیز، به صورت اینترنتی درآمده و متقاضیان آن خدمت، باید از طریق سایت های راه اندازی شده، اقدام نموده و از خدمات ارائه شده بهره مند گردند. از جمله نهادهایی که در سال های اخیر، اقدام به اینترنتی نمودن خدمات خود کرده اند، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سازمان امور مالیاتی کشور می باشد.

همانند سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که اقدام به راه اندازی سامانه جامع ثبت شرکت ها نموده است، سازمان امور مالیاتی کشور نیز، جهت تسهیل امور مربوط به مالیات، اقدام به راه اندازی میز خدمت عملیات الکترونیکی مالیاتی به آدرس tax.gov.ir و my.tax.gov.ir نموده است. این سایت، خدماتی در خصوص ثبت نام اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی، اظهارنامه مالیات بر درآمد و مواردی نظیر آن ها را در رابطه با امور مالیاتی، ارائه می دهد. متقاضیان پیگیری پرونده مالیاتی نیز، می توانند با ورود به سایت سامانه my.tax.gov.ir، اقدام به استعلام وجود یا عدم وجود پرونده مالیاتی خود نمایند.

بهتر است بخوانید:  پرداخت قبض مالیات

حتما بخوانید: سایت سازمان امور مالیاتی کشور www.intamedia.ir​


ورود به سایت استعلام پرونده مالیاتی

در قسمت قبل، در خصوص سامانه پیگیری پرونده مالیاتی، توضیح دادیم. همانند هر سامانه دیگری، از قبیل سامانه مربوط به استعلام بدهی مالیاتی و پرداخت قبض مالیات که متقاضیان آن، باید وارد سایت سامانه شوند، متقاضیان استعلام و پیگیری وجود یا عدم وجود پرونده مالیاتی نیز باید با ورود به سایت سامانه پیگیری پرونده مالیاتی، اقدام به استعلام نمایند. نحوه ورود به سایت سامانه، مطابق مراحل زیر است:

  • در ابتدا، باید عبارت خلاصه پرونده مالیاتی یا آدرس my.tax.gov.ir را در مرورگر خود جست و جو نمایید.
  • متقاضیان، همچنین می توانند با جست و جوی آدرس tax.gov.ir و انتخاب گزینه استعلام بدهی مالیاتی از قسمت سایر خدمات مالیاتی، به پرونده های مالیاتی خود دسترسی یابند.
  • افرادی که مایل به انجام سایر امور مربوط به مالیات، نظیر پیش ثبت نام شخص حقوقی، اظهارنامه عملکرد شخص حقیقی یا اشخاص حقوقی، هستند نیز، می توانند با ورود به سایت سامانه بالا، از خدمات سایت بهره مند گردند.

بیشتر بخوانید: خلاصه پرونده مالیاتی


نحوه گرفتن استعلام پرونده مالیاتی

افراد متقاضی پیگیری پرونده مالیاتی و اطلاعات مربوط به آن همچون کلاسه پرونده مالیاتی، بعد از ورود به سایت سامانه، مطابق آنچه در قسمت های قبل توضیح داده شد، باید با طی کردن مراحل زیر، اقدام به استعلام پرونده های مالیاتی خود نمایند. نحوه پیگیری وجود یا عدم وجود پرونده مالیاتی و استعلام آن، مطابق مراحل زیر می باشد:

در ابتدا، باید عبارت خلاصه پرونده مالیاتی یا آدرس my.tax.gov.ir را همانند آنچه در قسمت قبل توضیح داده شد، در مرورگر خود جست و جو نمایید و وارد سایت سامانه شوید.

در این قسمت باید نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید و در صورتی که پیش از این اقدام به ثبت نام ننموده اید، ابتدا اقدام به ثبت نام خود، در سایت سامانه نمایید. چنانچه رمز عبور خود را فراموش کرده اید، از قسمت بازیابی رمز، اقدام به بازیابی آن کنید.

بهتر است بخوانید:  همه چیز در مورد: مالیات عملکرد

نکته مهم در خصوص افراد ثبت نام کننده این است که در صورتی که ثبت نام کننده، شخص حقوقی باشد، با انتخاب گزینه ثبت نام، ابتدا به صفحه پیش ثبت نام شخص حقوقی در سامانه tax.gov.ir هدایت می شود و پس از انجام پیش ثبت نام مربوطه، می تواند با نام کاربری و رمز عبور خود، وارد سایت سامانه استعلام پرونده مالیاتی گردد و به استعلام پرونده های خود و در نهایت ، دریافت مفاصا حساب بپردازد.

بعد از ورود به سایت سامانه، از قسمت سمت راست سایت، از منوی داشبورد مالیاتی، گزینه پرونده مالیاتی را انتخاب کنید.

با طی کردن مراحل نحوه پیگیری وجود یا عدم وجود پرونده مالیاتی، شما قادر خواهید بود از پرونده های مالیاتی، اعم از پرونده های مالیات بر درآمد و پرونده مالیات بر ارزش افزوده خود مطلع شوید.


سوالات متداول

۱- استعلام وجود یا عدم وجود پرونده مالیاتی چیست؟
استعلام وجود یا عدم وجود پرونده مالیاتی آگاهی یافتن از پرونده و وضعیت مالیاتی افراد مشمول مالیات اعم از شخص حقیقی و حقوقی می باشد که توضحیات آن در متن مقاله ارائه شده است.

۲- نحوه استعلام وجود یا عدم وجود پرونده مالیاتی چگونه است؟
نحوه استعلام وجود یا عدم وجود پرونده مالیاتی به صورت الکترونیکی و با ورود به سایت سامانه my.tax.gov می باشد که توضیحات آن در متن مقاله ارائه شده است.

۳- سایت سامانه استعلام وجود یا عدم وجود پرونده مالیاتی چیست؟
سایت استعلام وجود یا عدم وجود پرونده مالیاتی به آدرس my.tax.gov.ir می باشد که متقاضیان استعلام باید به آن مراجعه نمایند که توضیحات کامل آن در متن مقاله ارائه شده است.

 

منبع: سایت مشاوره حقوقی دینا

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه