چگونه اتاق اداری زیبایی داشته باشیم؟

28 تیر 1402
۰ دیدگاه
زمان تقریبی مطالعه: ۹ دقیقه

دو گونه اتاق اداری خانگی وجود دارد. اتاق اداری کاربردی و اتاق اداری زیبا. به عبارتی دیگر تقابل عملکرد و کارایی با زیبای و دل‌نشینی. انتخاب میان هر کدام از این سبک اتاق‌ها بستگی به تفکرات شما دارد. گاهی اوقات علاقه بیشتری نسبت به یکی از این گونه‌های اتاق پیدا می‌کنید و دکوراسیون اتاق اداری خانگی را به آن سمت و سو می‌برید.

اما آیا اتاق اداری می‌تواند هم زیبا باشد و هم کارآمد؟

ترکیب عملکرد و زیبایی یک ترکیب برنده است. در این متن سعی بر ارائه روش‌های تسریع کننده این فرآیند شده است. این ایده‌ها باعث کمتر شدن بهم‌ریختگی در اتاق و ایجاد فضای مناسب و کافی برای نگهداری وسایل اضافی می‌شوند. همچنین با کمک گرفتن از این ایده‌ها، فردِ خلاق اتاق اداری خود باشید و ببینید چگونه معماران، طراحان داخلی و متخصصان این حوزه طراحی اینگونه از اتاق‌ها را بر عهده می‌گیرند.

استفاده از ایده‌ها و وسایل سنتی برای عملکرد و زیبایی در اتاق

شما در طراحی اتاق اداری خود برای افزایش زیبایی و همچنین عملکرد، بهتر است با توجه به فرهنگ معماری محل زندگیتان اتاق اداری را طراحی کنید. این موضوع ویژگی‌های مثبتی در دل خود جای داده است. وقتی به محیطی که با توجه به روحیات و ذهنیت شما طراحی شده است وارد می‌شوید به راحتی با آن اتاق می‌توانید ارتباط برقرار کنید.

شاید بودجه تخصیص یافته برای طراحی اتاق اداری به اندازه کافی نباشد ولی حدالمقدور برای اتاق وسایلی خریداری کنید که حداکثر کارایی و زیبایی را برای شما به ارمغان بیاورد. در اینجا منظور از سنت شیوه تفکری شما به گذشته است و امکان دارد سلایق شما به وسایل تزئینی سنتی با سلایق سنتی یکی از اعضای خانواده‌یتان فرق داشته باشد.

 

ترکیب عملکرد و زیبایی یک ترکیب برنده است. در این متن سعی بر ارائه روش‌های تسریع کننده این فرآیند شده است. این ایده‌ها باعث کمتر شدن بهم‌ریختگی در اتاق و ایجاد فضای مناسب و کافی برای نگهداری وسایل اضافی می‌شوند.

 

از بهترین نما برای اتاق اداری خود استفاده کنید

بعضی افراد به فضای داخلی اتاق ادری خود بسیار توجه می‌کنند. محیط بسته، انگیزه و هیجان را برای کار مداوم کم‌تر می‌کند. از طرف دیگر چشم‌ها نیز در این شرایط خسته می‌شوند.

به گفته متخصصین چشم پزشکی یکی از معایب خیره شدن مداوم به کتاب و صفحه نمایش، خشکی چشم است. علائم این عارضه عبارتند از: خستگی و خشکی چشم، ریزش اشک، تاری دید، سوزش، درد گردن و شانه‌ها. دو عامل در طراحی اتاق اداری در این موضوع می‌تواند مهم باشد.

مورد اول اتاق اداری و میزکار شما نزدیک پنجره باشد تا ضمن حضور نور کافی در محیط اتاق بتوانید از تکنیک ۲۰، ۲۰، ۲۰ استفاده کنید. این تکنیک می‌گوید بعد از استفاده ۲۰ دقیقه‌ای از صفحه نمایش به مدت ۲۰ ثانیه به فاصله ۲۰ فوتی که معادل شش متر و نیم متر است نگاه کنید. چه بهتر است در حالت نشسته و یا ایستاده به بیرون پنجره نگاه کنید تا خستگی چشمان شما برطرف شود.

جدای از این مباحث حضور پنجره در اتاق اداری سرزندگی و شادابی را هرچه بیشتر می‌کند و تغییر فصل و آب و هوا روح شما را از این ویژگی منحصر بفرد زمین از یکنواختی خارج می‌کند.

طراحی با توجه به اقلیم محیط زندگی‌تان برای عملکرد و زیبایی در کنار هم

با توجه به گستردگی و تنوع اقلیم ایران از کوهستانی و جنگلی گرفته تا بیابانی و ساحلی هر کدام از این شرایط تاثیر مستقیمی در نوع نگرش شما برای طراحی اتاق اداری می‌گذارند. طراحی داخلی، استفاده از رنگ‌ها و خرید وسایل از جمله نگرش‌های مربوطه هستند. طراحلی داخلی اتاق اداری ترکیبی از ایده‌های ذهنی شما و طراح نشات گرفته از اقلیم محیط زندگیتان است.

بهتر است بخوانید:  همه چیز در مورد: پاراوان و کاربردهای آن

رنگ از دیگر عوامل مهم این موضوع است. با توجه به سلیقه شما و نوع نگرش و اقلیم محل زندگیتان رنگ اتاق را می‌توانید انتخاب کنید. محیطی که به طور مدارم خورشید در آن در حال تابیدن است با محیطی که بیشتر اوقات ابری است رنگ درون اتاق متفاوتی دارند. یا در مثالی دیگر اتاقی که در کنار ساحل قرار گرفته با اتاقی که نمای جنگلی و سبز دارد، رنگ اتاق اداری تفاوت دارد.

مورد سوم وسایلی است که درون اتاق قرار می‌گیرد. اینجا شرایط اقلیمی حرف اول را می‌زند. بعضی از وسایلی که در محیط گرم و خشک به خوبی عمر می‌کنند در محیط مرطوب نمی‌توانند مقاومتی از خود نشان دهند.

در نتیجه می‌توان گفت هنگامی که ایده‌های طراحی را در ذهن خود می‌پرورانید به شرایط اقلیمی محیط زندگی خود توجهات لازم را بکنید تا از اتاق اداری خانگی‌یتان بیشترین بهره را ببرید.

تمدید قرارداد اجاره نامه

 

اتاقی گرم و دل‌نشین با کمک از عملکرد و زیبایی

همه‌ي ما برای کار کردن به محیطی شاداب احتیاج داریم. کسل کننده نباشد و خود دست اندازی برای تسریع روند کار محسوب نشود. طراحی درون اتاق اداری باید به گونه‌ای باشد که شما را جذب کند.

شما باید در این اتاق بتوانید بدون اینکه خستگی به شما چیره شود ساعت‌های متمادی به کار و فعالیت بپردازید. قرار گرفتن در محیطی خشک و بدون انعطاف شما را سردرگم می‌کند. تصور کنید در فضایی بهم‌ریخته و نامناسب قرار است شروع به کار کنید. به نظر خودتان چقدر در این اتاق دوام می‌آورید؟

اینگونه اتاق‌ها حضورپذیری را کاهش می‌دهند و فردی که قرار است دورن این اتاق اداری مشغول به کار شود از کار دلسرد شده و به راحتی نمی‌تواند به فعالیت‌های اداری خود بپردازند.

اما چگونه می‌توان یک اتاق اداری را گرم و دل‌نشین کرد؟ گزینه‌های متنوعی برای رسیدن به این هدف وجود دارد. یکی از این موارد ترکیب بندی مناسب رنگ‌ها در اتاق است. هماهنگ بودن رنگ‌ها با یکدیگر وحدت درون اتاق را بیشتر می‌کنند. مورد قابل اشاره دیگر وسایل درون اتاق است. خرید وسایلی کارآمد و مکمل یکدیگر محیط کار را برای شما جذاب‌تر می‌کند.

یکی دیگر از عواملی که باعث گرمی و دلنشینی اتاق اداری خانگی می‌شود هماهنگی وسایل با طراحی داخلی اتاق است. به عبارت دیگر دکوراسیون اداری با طراحی داخلی یکی باشد. شاید موارد ذکر شده به صورت تکی از اهمیت چندانی برخوردار نباشند ولی وقتی مثل پازل هر کدام از آن‌ها را در کنار یکدیگر قرار می‌دهید، می‌بینید که برای به ثمر نشستن یک ایده خلاقانه باید به تمامی جوانب موضوع توجه کرد.

 

هماهنگی ایده‌ها با یکدیگر برای عملکرد و زیبایی

عنوان این بخش کمی گیج کننده است. در بالا برای چگونگی داشتن اتاق اداری بهتر توضیحاتی ارائه شده است. اما آیا می‌توان تمامی ایده‌ها را در یک اتاق پیاده کرد؟ جواب این سوال مشخص است؛ خیر. در مواقعی ایده‌ها با یکدیگر تداخل دارند و به راحتی نمی توانید آن‌ها در کنار هم برای رسیدن به یک هدف مشخص قرار دهید.

بهتر است بخوانید:  نکات کلیدی برای اجاره دفتر کار مناسب

برای مثال شخصی علاقه دارد در فضای تاریک فعالیت اداری داشته باشد و برای همین از نور زیاد و رنگ‌های روشن در اتاق اداری خود استفاده نمی‌کند. جدای از این نمونه موردی، علل و عوامل دیگری باعث عدم هماهنگی ایده‌ها می شوند. در این شرایط بهترین راه حل چیست؟ ابتدا تمامی ایده‌ها و افکار خود را روی کاغذ بیاورید. سپس از لحاظ عملی بودن هر یک را بررسی کنید.

از این مرحله به بعد هنر شما نقش مهمی بازی می‌کند که میان ایده‌های باقیمانده، تناسب و هماهنگی ایجاد کنید. ایده‌ها باید با یکدیگر نزدیک باشند. ایده‌ای که به تفکرات و کلیت طرح فاصله دارد از روند کار خارج کنید. تا جایی که می‌توانید این ایده و الگوها را به هم نزدیک کنید. این ایده‌ها و الگوها از طراحی شروع می‌شوند و در نهایت به دکوراسیون داخلی ختم می‌شوند.

 

محل استراحت و نشیمن مناسب

یکی از تفاوت‌های کار کردن در محیط اداری در خارج از منزل و محیط اداری خانگی در اختیار داشتن زمان خودتان است. شما هر زمانی که بخواهید می‌توانید دست از کار بکشید یا هر زمانی که خسته از کار می‌شوید می‌توانید استراحت کنید. در اتاق اداری با توجه به کم بودن فضا محل استراحت و نشستن با یکدیگر ترکیب می‌شوند. اما محل استراحت و نشستن مناسب باید چه ویژگی داشته باشند؟

خب شما باید مبلی را برای نشستن و خواب انتخاب کنید که در درجه اول راحت باشد. هنگامی که روی آن قرار می‌گیرید انرژی از دست رفته خود را دوباره بازیابی کنید. طراحی و حالت این مبل بهتر است با دکوراسیون داخلی خانه شما هماهنگ باشد. تمیزی و کم‌جا گرفتن مبل‌ها نیز مهم است. هرچه فضای اداری خانه شما کمتر پر شود به نفع شماست. قابلیت تبدیل شدن مبل راحتی به تخت یا قابل استفاده بودن به عنوان تخت مورد مهم دیگر است.

اگر گشت و گذار دقیقی در بازار تخت و مبلمان داشته باشید، نمونه های زیادی از این دست با امکانات متفاوت برای خرید وجود دارند. با توجه به ابعاد اتاق اداری گاهی بهتر است این مبلمان  در زیر پنجره قرار بگیرد تا هوایی تازه کنید و با تمرکز بیشتری به فعالیت اداری خود ادامه دهید.

 

نور پر طراوت

یکی از مهم‌ترین مسائل در طراحی و دکوراسیون اتاق اداری خانگی وجود نوری مناسب با توجه به سلیفه و عادت شما است. نور مناسب باعث آرامش و افزایش دقت می‌شود. در وهله اول سعی کنید تا جایی که ممکن است از نور طبیعی خورشید برای روشن کردن اتاق خود بهر‌مند شوید. در ادامه به این موضوع فکر کنید که دوست دارید محیط کار شما پر نور باشد یا کم نور.

برای روشنایی مصنوعی اتاق با گزینه‌های زیادی برای انتخاب رو به رو هستید. این روشنایی می‌تواند خود را به شکل نور مخفی نمایان کند. اینگونه نورپردازی بیشتر مناسب افرادی است که دوست دارند محیط کاری خود کم نور باشد. شما می‌توانید از یک لوستر سقفی برای روشنایی کل اتاق استفاده کنید. این نوع نورپردازی بیشتر مناسب افرادی است که دوست دارند اتاقشان پر نور باشد. یکی دیگر از راه‌های روشن کردن اتاق اداری می‌تواند استفاده از چراغ مطالعه باشد.  این نوع نورپردازی بیشتر به جهت افزایش تمرکز نقطه‌ای است.

بهتر است بخوانید:  همه چیز در مورد: ساخت خانه در زمین زراعی

 

اگر در حال حاضر اتاق اداری خانگی در اختیار دارید و به فکر جمع آوری وسایل اضافی خود هستید ابتدا یک چک لیست آماده کنید. وسایلی را که مورد نیازتان هست را یادداشت کنید و آن‌هایی که در لیست جایی ندارند با دقت برانداز کنید.

 

وسیله تزئینی برای عملکرد و زیبایی در کنار هم

خیلی از افراد به کمک وسیله تزئینی دکوراسیون داخلی اتاق اداری خود را تکمیل می‌کنند. با توجه به طیف گسترده‌ی سلیقه افراد و گوناگونی انواع وسیله تزئینی در نهایت هر شخصی به نوعی وسیله تزئینی علاقمند می‌شود. برای انتخاب این‌گونه از وسایل ابتدا نگاهی به طرح و دکوراسیون اتاق خود بیاندازید. این اتاق به چه وسایلی احتیاج دارد؟ آیا این وسیله تزئینی متناسب طرح و کلیت اتاق اداری شما است؟

مطمئنا هنگامی که به جواب سوالات بالا برسید انتخاب راحت‌تری برای خرید وسیله تزئنی خواهید داشت. پیشنهاد ما به شما وسایلی همچون تابلو نقاشی، قاب عکس، وسایل هنری و گیاهان آپارتمانی است. هر کدام یک از این وسایل به تنهایی می‌توانند فضای داخلی اتاق شما را زیباتر کنند. در استفاده از وسیله تزئینی زیاده روی نکنید. اگر هماهنگی لازم بین آن‌ها و اتاق اداری شما صورت نگیرد باعث بی‌نظمی اتاق می‌شوند.

 

اگر وسایل اضافی قابل استفاده هستند بهترین کار اهدا وسایل اضافی به موسسه‌های خیریه و افراد نیازمند است.

 

کمک گرفتن از تضاد رنگ‌ها برای عملکرد و زیبایی

در مورد رنگ‌ها و خستگی چشم مطالبی را گفتیم. یکی دیگر از روش‌هایی که باعث ایجاد تنوع در فضای خانه می‌شود، تضاد استفاده از رنگ‌ها است. مثلا در اتاق شما تمام وسایل به رنگ تیره هستند اما میزکار و صندلی شما رنگ روشنی دارند. این تضاد ضمن زیبایی که به مجموعه می‌آورد باعث توجه بیشتر و کافی به میزکار می‌شود.

این تضاد می‌تواند نسبت به هر موضوعی در اتاق اداری خانگی شما تکرار شود. تضاد بر روی جنس وسایل نیز می‌تواند اعمال شود. حتی در نور نیز این تضاد قابل مشاهده است.

 

خیلی از افراد به کمک وسیله تزئینی دکوراسیون داخلی اتاق اداری خود را تکمیل می‌کنند. با توجه به طیف گسترده‌ی سلیقه افراد و گوناگونی انواع وسیله تزئینی در نهایت هر شخصی به نوعی وسیله تزئینی علاقمند می‌شود.

 

جمع و جور بودن اتاق

در این زمینه ابتدا توجه بیشتر بر روی چینش درست وسایل در کنار یکدیگر و در ادامه به بیرون انداختن وسایل اضافی است. اگر در حال حاضر اتاق اداری خانگی در اختیار دارید و به فکر جمع آوری وسایل اضافی خود هستید ابتدا یک چک لیست آماده کنید. وسایلی را که مورد نیازتان هست را یادداشت کنید و آن‌هایی که در لیست جایی ندارند با دقت برانداز کنید.

آن‌ها همان وسایلی هستند که باعث بی‌نظمی و بهم‌ریختگی اتاق اداری شما می‌شوند. اگر این وسایل اضافی قابل استفاده هستند بهترین کار اهدا آن‌ها به موسسه‌های خیریه و افراد نیازمند است.

حال به وسایلی که مورد احتیاجتان هست نگاهی بیاندازید. چینش این وسایل باید به گونه ای باشد که در کمترین فضا بیشترین کارایی را داشته باشند. سعی کنید چینش اتاق به شما آرامش بدهد. آرامش بیشتر مساوی با آرامش حضور در فضای کار است.

منبع: کیلیدمگ

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه