همه چیز در مورد: شهر پردیس تهران

22 آذر 1401
۰ دیدگاه
زمان تقریبی مطالعه: ۹ دقیقه

تهران، پایتخت ایران که هر روزه جمعیت بیشتری به سمتش سرازیر میشه، مدت‌هاست گنجایشش تمام شده و بخشی از تراکم جمعیت خودش‌ رو به مناطق حاشیه‌ای سرریز کرده است. با وجود اینکه سکونت این جمعیت در حاشیه‌ی پایتخت، دردسرهای زیاد خودش‌ رو برای شهرداری و اداره‌ی اون داره اما شاید تنها راه حل باشه. سال ۱۳۹۱ بود که شهر جدید پردیس در ۱۷ کیلومتری شرق تهران (تهرانپارس) و به عنوان پانزدهمین شهرستان استان تهران، ایجاد شد. 

پردیس تهران قرار بود شهرستانی کوچکی باشه تا جمعیت کمی از تهران به اونجا نقل مکان کنن. اما به سرعت رشد کرد و باعث شد خیلی از پایتخت‌نشینان به این منطقه مهاجرت کنن و بدین ترتیب شهر جدید پردیس شکل بگیره.

پردیس منطقه‌ای که از چیزی حدود ۵۵ آبادی و روستا، اراضی کشاورزی، نواحی کارگاهی و دو شهر پردیس و بومهن تشکیل شده و امروزه وسعت و جمعیت زیادی‌ رو داراست.

شهر پردیس با توجه به نوساز بودن و تاریخچۀ کوتاهش، هنوز راه زیادی‌ رو برای پیشرفت و رسیدن به ایده‌آل‌ترین حالت خودش در بین مناطق مسکونی، طی نکرده. اما دارای موقعیت‌ها و ویژگی‌هایی است که همگان‌ رو مطمئن کرده آینده‌ی درخشانی، منتظر شهر پردیس تهرانه.

فاصلۀ شهر پردیس تا تهران

فاصلۀ زمانی تا این شهر جدید، برای افرادی که محل کارشون تهرانه، ۱۵ الی ۲۰ دقیقه است که نسبت به وسعت تهران، فاصلۀ چندان زیادی نیست.

رشد جمعیت در شهر جدید پردیس

این که میگیم پردیس در حال پیشرفته و میتونه کرج دوم برای تهران باشه، حرف بی‌‍پایه و اساسی نیست. برای اثبات این موضوع میتونین به آمار و ارقام منتشر شده از مرکز آمار ایران استناد کنید. 

در سرشماری سال ۸۵، شهر پردیس تنها ۲۵۳۶۰ نفر جمعیت‌ رو در خودش جای داده بود. بعد از گذشت ۵ سال و در سال ۹۰، جمعیت این شهر به ۳۷۳۶۳ نفر رسید که رشد فوق العاده‌ای محسوب میشه. اما رشد جمعیت شهر پردیس همین جا متوقف نشد. سال ۹۵ جمعیتش به ۷۳۳۶۳ نفر رسید تا باعث بشه، مسئولین نگاه ویژه‌ای به شهر جدید پردیس تهران داشته باشن و این شهر، بیشترین رشد خودش‌ رو تجربه کنه.

شهر پردیس تهران روی نقشه

شهر پردیس کجاست؟ در شکل زیر میتونین موقعیت شهر جدید پردیس تهران رو بر روی نقشه گوگل ببینین. (برای دیدن محله‌های تهران، نقشه محله‌های تهران رو ببینین)

 

آب و هوای شهر پردیس

شهر پردیس تهران به دلیل ارتفاع زیادی که از سطح دریا داره (حدودا بین ۱۷۰۰ تا ۲۱۰۰ متر)، دارای آب و هوای سرد، خشک و زمین کوهستانیه. میزان بارندگی در این شهر به طور میانگین ۲۰۰ میلی متر است.

محدودۀ شهر پردیس

پرديس از شمال به سلسله‌ کوه‌های البرز،‌ از غرب به منطقه جاجرود، از جنوب به روستای كرشت و از شرق به بومهن محدود میشه. این منطقه به دلیل نزدیکی با تهران و نقش سیاسی و اجتماعی تهران، بسیار پراهمیته و برای جذب جمعیت از تهران، کمک بسیار شایانی محسوب میشه.  پردیس تهران در حال حاضر شامل ۹ فاز بوده كه ۶ فازش مسكونی و ۳ فاز دیگه‌ی اون، تحقيقاتی،‌ صنعتی و توريستی هستن.

موقعیت جغرافیایی و بافت شهر پردیس

شهر پردیس با مساحتی حدود ۲۸۰ کیلومتر مربع، در ارتفاع ۱۷۰۰ تا ۲۱۰۰ از سطح دریا قرار گرفته است. پردیس منطقه‌ای با بافت کوهستانیه و شیبی حدود ۱۰ درصد داره و برخی‌ از این بابت، نسبت به پردیس نارضایتی دارن. کوهستانی بودن این منطقه، آب و هوایی نسبتا سرد و کمکی خشک‌ رو به اون بخشیده. با این حال شهر پردیس، دارای مزیت‌های بسیاری هم هست که جمعیت حدود ۲۰۰ هزار نفر‌ رو به خودش جذب کرده و همچنان مشتاقان زیادی داره که خواهان سکونت در پردیس تهران هستن. بافت شهر پردیس شامل بخش‌های متفاوتی میشه که از مسکونی گرفته تا توریستی، تحقیقاتی، صنعتی و اداری‌ رو شامل میشه .

بهتر است بخوانید:  مزایا و معایب خرید خانه در محله های ارزان تهران

نقشه شهر پردیس تهران

پردیس در ۱۷ کیلومتری شمال شرقی تهران قرار گرفته و باعث تمرکززدایی از پایتخت و جمعیت رو به رشدش شده. این شهر جز از سمت غرب که با تهران همسایه است، از شرق هم در مجاورت شهرستان دماوند قرار گرفته. شهر پردیس تهران از جنوب به پاکدشت و از شمال به شهرستان شمیرانات منتهی شده. همچنین محدودۀ این منطقه از روستای تلو در سرخه حصار آغاز گشته و تا انتهای بومهن که همراه با جاجرود از بخش‌های اصلی پردیس هستن، ادامه یافته است.

محله‌ها و فازهای شهر پردیس

یکی از ویژگی‌های کلی شهر پردیس تهران آرامش نسبی اونه. در ادامه، به بررسی ویژگی‌های فازهای مختلف این شهر می‌پردازیم تا شما بتونین بهترین محلۀ شهر پردیس‌ رو با توجه به سلیقه خودتون، پیدا کنین.

فاز ۱ شهر پردیس

این فاز از شهر پردیس شامل آپارتمان و خانه‌های ویلاییه که قیمت اون‌ها نسبت به سایر فازهای پردیس بیشتره. البته نباید از قدمت خانه‌های این فاز، که باعث اعتبارش شده، غافل شد.

از لحاظ موقعیت هم، فاز ۱ شهر پردیس بین فاز ۲ و ۳ قرار داره که به نسبت از بهترین مناطق این محدوده است. تمام این موارد سبب محبوبیت خرید آپارتمان در فاز ۱ پردیس شده است.

فاز ۲ شهر پردیس

همانند فاز ۱، این فاز هم دارای خانه‌های ویلایی و آپارتمانه. با توجه به افزایش تقاضا برای خرید خانه در این فاز و محبوبیت بیشترش نسبت به سایر فازهای پردیس (به دلیل وجود امکانات شهری) هزینه‌ی خرید خانه در فاز ۲ پردیس هم نسبتا بیشتره.

فاز ۳ شهر پردیس

اگر به دنبال مسکن مهر در شهر پردیس تهران هستین، فاز ۳ این شهر، یکی از مناطقیه که دارای مسکن مهره. همچنین در این فاز مراکز خرید زیادی وجود داشته و از لحاظ حمل و نقل عمومی هم در وضعیت خوبیه.

فاز ۴ شهر پردیس

اگر به دنبال خانه‌های ویلایی و آپارتمان‌هایی با زیربنای زیاد هستین، برخلاف فاز ۲ و ۳ این شهر، فاز ۱ و ۴ شهر پردیس با دارا بودن خانه‌هایی با متراژ بالاتر، مناسب شماست.

بهترین مناطق شهر پردیس

همانطور که اشاره داشتیم، پردیس از ۹ فاز تشکیل شده که ۶ فازش مسکونی بوده. در این ۶ فاز انواع خانه‌های ویلایی، آپارتمان و مسکن مهر با قیمت‌ها و امکانات مختلف وجود داره و میشه برای سکونت از بین اونها انتخاب کرد.

اما اگر مایلین بدونین که بهترین منطقه‌ی پردیس برای سکونت کجاست؛ باید کمی جزئی‌تر بررسی کرد. در بین فازهای پردیس، فاز ۱، فاز۲ و فاز ۳ از قدیمی‌ترین مناطق پردیس هستن که در واقع در ابتدا ساخته شدن. 

همین موضوع سبب شده که تا به امروز سطح کیفی سکونت در اونها به حد ایده‌آلی برسه. چرا که علاوه بر وجود انواع امکانات، فاز‌های ۱، ۲ و ۳ در بهترین موقعیت جغرافیایی و آب وهوایی شهر پردیس تهران هم هستن که در بین اونها، فاز ۱ هم لقب بهترین‌ رو به خودش اختصاص داده. 

با وجود اینکه خانه‌ها و آپارتمان‌های این ۳ فاز مسکونی از متراژهای بالاتری برخوردارن، میانگین قیمت آپارتمان در این فازهای پردیس هم متفاوت‌تر از سایر بخش‌هاست.

سایر قسمت‌های پردیس هم هر کدوم ویژگی‌های منحصر به فرد خودشون‌ رو دارن، مثل فاز ۴ که پژوهشکده و مراکز تجاری در اونجا قرار گرفته. یا فاز ۸ که از حضور پررنگتر مسکن مهر برخورداره و فاز ۱۱ که ساخت دست مهندسانی از ترکیه است. 

اما اگر شما میخواین ساکن شهر پردیس بشین، می تونین با کمک مشاوران متخصص در حوزۀ شهر پردیس، با توجه به بودجه‌ و معیارهاتون صاحب خانه‌ای که همیشه میخواستین، در هر نقطه از این شهر، بشین.

قیمت آپارتمان در شهر پردیس

همونطور که اشاره شد، پردیس از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که به طور کلی میشه اونها‌ رو در ۹ فازش خلاصه کرد. از این ۹ فاز شهر پردیس، ۶ فازش مسکونی و با سکنه پر شده.

بهتر است بخوانید:  شرایط و راهنمای دریافت وام مسکن جوانان

با توجه به اینکه یکی از علت‌های ایجاد شهر پردیس، افزایش قیمت مسکن در تهرانه؛ افراد انتظار قیمت‌های مناسب‌تری برای خانه و آپارتمان در پردیس تهران‌ رو دارن.

البته که میشه تایید کرد که این منطقه با توجه به نزدیکی‌ش به پایتخت و ویژگی‌های مساعدی که برای سکونت داره از جمله آرامش نسبی فضا، از رنج قیمتی مناسبی برخورداره و نسبت به قیمت آپارتمان در تهران، قیمت‌های معقول تری‌ رو در اینجا شاهد هستیم.

از موارد دیگری که در این منطقه پر اهمیت جلوه کرده، مسکن مهره. مسکن مهر در فازهای پردیس، انتخاب افراد زیادی برای سکونته.

در کل، در فازهایی با شرایط ایده آل‌تر و امکانات بیشتر، مثل فاز ۱، ۲ و ۳ پردیس، قیمت آپارتمان بیشتر است. هر چند که در فازهای ۵، ۸، ۹ و ۱۱ واحدهایی با متراژ کمتر و قیمت مناسب‌تر میشه یافت و نیاز تمام طیف متقاضیان مسکن در پردیس‌ رو برآورده کرد.

خرید آپارتمان در پردیس

خرید آپارتمان در پردیس دارای حرف و حدیث‌های بسیاریه. افرادی هستنن که ادعا می‌کنن بابت خرید خانه در این شهر، بسیار راضین و رشد منطقه و  خانه خودشون‌ رو موضوعی انکارناپذیر می‌دونن. از طرف دیگر افرادی هم هستن که از قیمت آپارتمان در پردیس و وضعیت موجود در منطقه و ساختمان‌ها شاکی هستن. 

اما حرف کدوم یکی از این ۲ قشر درسته؟ آیا شهر جدید پردیس مکانی مناسب برای سرمایه گذاری و خرید خانه است؟ 

در واقع جواب این سوال کاملا بستگی به خود شما داره. نه تنها برای «خرید ملک و خانه در تهران» بلکه برای هر نوع سرمایه گذاری‌ای، اگه بدون تحقیق و چشم بسته، وارد معامله بشیم، قطعا ضرر خواهیم کرد. 

در رابطه با خرید و فروش آپارتمان در پردیس تهران هم کسی از این قاعده بیرون نیست. در پردیس تهران، شما ۳ گزینه برای خرید ملک پیش رو دارین. آپارتمان شخصی‌ساز، خانه‌ی ویلایی و مسکن مهر.

مشکلات مسکن مهر شهر جدید پردیس تهران

در رابطه با خانه‌های ویلایی و آپارتمان‌های شخصی‌ساز که خیلی مشکلی وجود نداره و نسبت به بودجه و هدفتون میتونین خانه‌ی موردعلاقه خودتون‌ رو بسازین. اما در مورد مسکن مهر باید بسیار دقت کنین چون کوچکترین اشتباه، کافی‌ست تا شما هم جزء افراد ناراضی در این منطقه به شمار بیاین. برای خرید مسکن مهر باید به چند نکته حتما توجه کنین. 

اول اینکه در پردیس تهران، متاسفانه بازار دلالان بسیار داغ شده و نوسان قیمت برای خرید خانه در مسکن مهر‌ رو بالا برده. به طوری که چندی پیش، کار به دستگیری دلالان رسید و تا مدت کوتاهی بساطشون جمع شد. 

اما متاسفانه دوباره این جریان راه افتاد، به شکلی که برای مثال خانه‌ها‌ با قیمت ۳۰۰ میلیون خریده شده و ۳۵۰ میلیون فروخته شدن. همین موضوع باعث گرانی مسکن در منطقه‌ی پردیس شد.

موضوع دوم در این رابطه، مبحث تحویل آپارتمان‌های مسکن مهره. اگه شما پول کمتری دارین و به همین خاطر میخواین به سمت آپارتمان‌های پیش فروش یا خرید آپارتمان در پردیس با وام برین، این نکته‌ رو به یاد داشته باشین که به هیچ وجه نمیشه روی تاریخ تحویل پروژه حساب کرد. 

به این صورت که اشخاص بسیاری  ۵ سال از تاریخ موعدشون گذشته و هنوز ملکی‌ رو تحویل نگرفتن. پس لطفا به خاطر چند میلیون هزینه‌ی کمتر، قربانی این ملک‌ها نشین.

قیمت خانه در شهر پردیس

با توجه به قیمت مناسب برای «خرید خانه و آپارتمان در شهر پردیس تهران»، خرید و اجارۀ آپارتمان در این شهر، رو به افزایشه.

امکانات شهر جدید پردیس

شهر جديد پرديس با قابلیت‌های گردشگری – توریستی و سیاحتی، موقعيت خاص طبيعی، ارتفاعات،‌ آب و هوای مطبوع و جاذبه‌های طبيعی، در چهارفصل سال، چشم‌انداز زیبایی‌ رو به وجود آورده‌. از نمونه‌هاش میتونیم به این مکان‌ها اشاره کنیم: منطقۀ آبشار کمرد، منطقۀ جوزک، منطقۀ واصفجان، منطقۀ پیست آبعلی، دریاچۀ سدلار و منطقۀ لار، دریاچۀ تار و بسیاری از مکان‌های دیدنی و تاریخی که با نزدیکی به شهرستان دماوند، می‌تونن اوقات فراغتی سالم و به یادموندنی، برای توریست‌ها، گردشگران و مسافران ایجاد کنن.

بهتر است بخوانید:  همه چیز در مورد خانه های وام دار

دسترسی 

با توجه به اینکه شهر پردیس در ۱۷ کیلومتری تهرانه و بسیاری از ساکنین این منطقه، نیاز به رفت و آمد هر روزه به پایتخت دارن، باید تدابیری برای دسترسی و حمل و نقل ایجاد شده باشه.
اگر طرفدار حمل و نقل عمومی هستین و نکات بهداشتی‌ رو برای پیشگیری از کرونا لحاظ می کنین، میتونین از خطوط اتوبوسرانی و تاکسی‌ها در ایستگاه مترو فرهنگسرا، چهارراه تهرانپارس و نوبنیاد برای دسترسی به پردیس استفاده کنین. البته متاسفانه پردیس از طریق مترو به تهران دسترسی نداره. اما اگر با وسیلۀ شخصی یا تاکسی‌های اینترنتی رفت و آمد می‌کنین، بزرگراه تهران پردیس از راحت‌ترین راه‌هاست و دسترسی به سایر اتوبان‌های مهم تهران‌ رو هم تسهیل بخشیده.

امکانات شهر پردیس

شهر پردیس تهران، با قدمتی حدود ۸، ۹ سال برای سکونت شهروندان خودش چاره اندیشی کرده و با وجود چالش‌ها و مشکلات زیادی که بر سر راه پردیس بوده، از امتداد یافتن گسل تا مشکلات آب و دسترسی، هر روزه سطح کیفی این شهرک پیشرفت کرده. به گونه ای که بسیاری آینده اون‌ رو به درخشانی شهرک لواسان تهران می بینن.

بیشتر تراکم امکانات پردیس در فازهای اولیه‌ی اون قرار گرفته؛ از مراکز تجاری تا تفریحی در این بخش‌ها دیده میشه و سایر فازهای پردیس هنوز به سطح امکانات استاندارد نرسیدن.

پارک‌های پردیس

از پارک‌ها و فضاهای سبز زیبای پردیس میشه به پارک‌های نور الشهدا، باغ گل، پارک سلامت، بوستان گلها، بوستان ارغوان، پارک ولایت، بوستان الغدیر، پارک مشاهیر و بوستان خلیج فارس اشاره کرد.

مراکز تجاری پردیس

مراکز تجاری، فروشگاه‌های مختلف و امکانات زیادی در شهر پردیس جای گرفته که شما در هر نقطه از اون میتونین بهش دسترسی داشته باشین. به عنوان نمونه؛ پاساژ الماس، پاساژ نیما، مجتمع تجاری ایران زمین، مجتمع تجاری گلستان، مجتمع تجاری بهارستان، پاساژ گلها، مجتمع ولیعصر، مرکز خرید پردیس، مرکز خرید یاقوت، پاساژ امید. 

مراکز درمانی پردیس تهران

بیمارستان شفا، درمانگاه کوثر، درمانگاه مهرجرد، مرکز بهداشت و درمان پردیس.

مساجد و مراکز دینی پردیس

مسجد خرمدشت، امام زاده سلطان مهر، مسجد جامع الغدیر، مسجد امیرالمومنین.

ادارات شهر جدید پردیس

فرمانداری شهر پردیس، ادارۀ مخابرات، ادارۀ گاز، ثبت اسناد و املاک، ادارۀ پست، کمیته امداد، ادارۀ فنی و حرفه‌ای، شورای اسلامی، ادارۀ کتابخانه‌های عمومی، بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس، ادارۀ تعاون و کار و رفاه اجتماعی، ادارۀ فرهنگ و ارشاد، ادارۀ منابع طبیعی، ادارۀ امور مالیاتی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، ادارۀ صنعت و معدن و تجارت، سازمان حمل نقل، پارک فناوری پردیس، آموزش و پرورش، دانشگاه پبام نور، دانشگاه آزاد، پلیس راهور، کلانتری، ادارۀ ورزش و جوانان، دادگستری و…

مکان‌های دیدنی 

شهر پردیس تهران به لحاظ موقعیت جغرافیایی و قرارگیری در بخش کوهستانی، ظرفیت‌های ویژه‌ای برای حوزۀ توریستی و گردشگری ایجاد کرده. 

این موقعیت جغرافیایی پردیس، سبب شده که مکان‌های دیدنی بی نظیر و جذابی در اطراف خودش داشته باشه و ساکنین از وجود اون‌ها لذت ببرن.

پارک فناوری و پژوهشی پردیس که از معتبرترین و بهترین‌هاست هم در شهر جدید پردیس واقع شده است.

از جملۀ این مکان‌های گردشگری پیست آبعلی، دریاچه‌های تار و سدلار یا آبشار کمرد و… است که هر کدوم از اونها از طبیعت بکری برخوردارن. از جاذبه‌های دیگه هم میشه به مکان‌های تاریخی و دیدنی در شهرستان دماوند اشاره کرد که به علت نزدیکی ساکنین شهر پردیس هم میتونن در اون به گذران اوقات فراغت خودشون بپردازن.

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه