نکات مهم جهت خرید خانه‌ نوساز

13 فروردین 1401
۰ دیدگاه
انواع وام مسکن
زمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه

خرید خانه‌ نوساز به جای ساخت خانه، گزینه‌ای عالی برای کسانی است که برای اولین بار خانه‌دار می‌شوند یا آن‌هایی که به‌زودی بچه‌دار می‌شوند‌ و نمیخواهند با مشکلات ساخت خانه درگیر شوند.

ولی مشکلات مشترکی برای خرید خانه‌ نوساز وجود دارد که بسیاری از خریداران خانه و سازندگان از آن‌ها آگاه نیستند. در اینجا رایج‌ترین مشکلات خرید خانه‌‌ نوساز و بهترین توصیه‌ها برای اجتناب از آن‌ها را بیان می‌کنیم.


 

توصیه‌هایی برای خرید خانه نوساز ؛ شناخت سازندگان

به‌طور طبیعی شما انتظار دارید که با پرداخت پول بیشتر، خدمات بهتری نیز دریافت کنید. ولی متأسفانه سازندگان برای ساخت خانه‌های بهتر با هم رقابت نمی‌کنند و این بر عهده‌ی خود شماست که در این مورد تحقیق کنید. مهم‌ترین توصیه‌های ما برای خرید خانه‌ نوساز عبارت‌اند از:

 • سازنده را بشناسید

  اگر از سازندگان شناخته‌شده خانه می‌خرید، به صورت آنلاین در مورد آن‌ها تحقیق کنید و ببینید نام آن‌ها کجا ذکر شده است و مردم در مورد آن‌ها چه می‌گویند.

  با همسایه‌ها صحبت کنید

  اگر ساخت خانه هنوز تمام نشده، صحبت کردن با همسایگان می‌تواند به شما کمک کند تا بهتر با سازندگان مذاکره کنید و بفهمید در قرارداد باید مراقب چه نکاتی باشید.

بهتر است بخوانید:  نکات مهم جهت خرید خانه برای خانواده‌های دارای کودک

       خانه‌های دیگری را که این سازنده قبلا ساخته ببینید

ظاهر آن‌ها چگونه است؟ آیا ساکنان جدید از خانه‌های خود و سازنده‌ی آن راضی هستند؟

       هرگز صرفا به حرف‌های خود سازنده اتکا نکنید

       قبل از خرید خانه نوساز خودتان محل ساخت خانه و منطقه‌‌ی آن را ببینید. به وسائل حمل‌و‌نقل عمومی توجه کنید و مسیر رفت‌و‌آمد به محل کارتان را بررسی کنید. توجه به امکانات محلی را فراموش نکنید.

 

توصیه‌هایی برای خرید خانه‌ نوساز ؛ تعیین قیمت

درست مانند اتومبیل نو، ارزش خانه‌ نوساز هم پس از استفاده کاهش می‌یابد و اگر مجبور باشید خانه را ظرف چند سال بفروشید، آن خانه دیگر نوساز محسوب نمی‌شود. توصیه‌های مهم در مورد تعیین قیمت خانه قبل از خرید خانه‌ نوساز عبارت‌اند از:

 • ارزش خانه، مساحت و میزان اجاره‌ی خانه‌ نوساز را با املاک «قدیمی» مشابه در همان منطقه مقایسه کنید. قیمت هر مترمربع خانه‌ی نوساز را با قیمت خانه‌های قدیمی مقایسه کنید تا متوجه شوید چه قیمتی باید بپردازید.
 • برای معامله‌ای بهتر و پیشگیری از مشکلات احتمالی از جاهای مختلف قیمت بگیرید. برخی از سازندگان مشوق‌هایی ارائه می‌دهند تا خود را از سایر سازندگان متمایز کنند، مانند ارائه‌ی بهترین جایگاه در پارکینگ، بهترین انباری یا پرداخت سهم شما از هزینه‌های انتقال سند. اگر نتوانستید از راه مذاکره قیمت خانه را پایین‌تر بیاورید، شاید یکی از همین‌ مشوق‌ها در کاهش هزینه‌های شما بی تاثیر نباشد.
 • برای چند سال سکونت در آن خانه برنامه‌ریزی کنید و بررسی کنید آیا خانه‌ی خریداری‌شده با برنامه‌های شخصی شما برای چند سال آینده مطابقت دارد یا خیر، مثلا آیا همسر آینده‌ی شما می‌تواند آن‌جا زندگی کند؟ آیا می‌توانید در آن خانه صاحب فرزند شوید؟
 • امکان ارزش افزوده را در نظر بگیرید. در زمان خرید خانه نوساز به این فکر کنید که آیا می‌توانید در آینده به ارزش این خانه بیفزایید، مثلا در قسمتی از آن خانه فضایی مجزا با کارکردی متفاوت یا در بالکن آن باغچه‌ای نقلی و زیبا ایجاد کنید.
بهتر است بخوانید:  انتخاب محله مناسب برای خرید خانه

توصیه‌هایی برای خرید خانه نوساز ؛ پیش‌خرید خانه‌‌

 • قبل از خرید خانه‌ نوساز حتما نسخه‌هایی از نقشه‌ها و مشخصات خانه‌ای که سازنده قصد دارد بسازد، ببینید. هرچه جزئیات بیشتری در نقشه‌ها آمده باشد، بهتر است. درواقع با این کار خواهید فهمید که دقیقا چه خانه‌ای به شما تحویل داده خواهد شد و اطلاعاتی در مورد طراحی، اندازه‌ها، نوع و کیفیت مواد و پوشش‌های تزئینی به‌دست می‌آورید و از مشکلات بعدی جلوگیری می‌کنید.
 • در برخی مواقع ممکن است سازنده در تحویل خانه به شما تاخیر داشته باشد. برنامه‌ریزی‌هایتان را با در نظر گرفتن چند روز تاخیر انجام دهید، همچنین از سازنده بخواهید در توافق ذکر کند که در صورت عدم تحویل خانه در موعد مقرر، متعهد می‌شود که به شما خسارت بپردازد.

منبع: کیلید مگ

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه