خودتان خانه را رنگ بزنید + آموزش

1 تیر 1402
۰ دیدگاه
زمان تقریبی مطالعه: ۸ دقیقه

زمانی که نیاز به تعمیرات خانه دارید احتمالا به این فکر می‌افتید که کار نقاشی آن را خودتان انجام دهید و با این کار در واقع تا حدود زیادی در هزینه‌های لازم برای رنگ زدن صرفه‌جویی کنید. اما باید به این مسئله توجه داشته باشید، که علاوه بر این مزایا، این کار معایب و سختی‌هایی نیز به دنبال خواهد ‌داشت.به عنوان مثال طی انجام کار نقاشی خانه، برای رنگ زدن سقف، مجبور می‌شوید از یک نردبان بلند استفاده کنید، که به احتمال زیاد مهارت کافی برای انجام این کار را نیز ندارید.

یکی دیگر از مشکلات این کار، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مضر است. اما دلسرد نشوید، چون تجربه‌ کارهای جدید، می‌تواند چیزهای جدیدی به شما بیاموزد. اگر قبل از شروع کار نقاشی خانه، تجهیزات کافی برای انجام این کار را تهیه کنید، تا حدود زیادی می‌توانید از سختی‌های انجام کار و خطرات احتمالی آن بکاهید. می‌توانید با تهیه دستکش و ماسک مناسب، خطر این که به صورت مستقیم در معرض مواد شیمیایی قرار بگیرید را به حداقل برسانید.

همچنین می‌توانید قبل از شروع کار از ایمن و مناسب بودن نردبان اطمینان حاصل کنید تا در حین انجام کار دچار مشکل یا حادثه نشوید.

در این مقاله توضیحات مفیدی درباره‌ مراحل انجام کار نقاشی خانه ارائه داده شده ‌است که به شما کمک می‌کند تا با استفاده از این چند تکنیک ساده، خانه خود را به شکلی ایده‌آل رنگ بزنید.

 

وضعیت آب و هوا را در نظر بگیرید

اولین نکته این است که برای رنگ زدن خانه، زمان مناسبی از سال را انتخاب کنید تا هنگام خشک شدن رنگ، دچار مشکل نشوید. رطوبت زیاد هوا، مساوی است با خشک شدن آهسته‌ کار و به تعویق انداختن آن. بنابراین هیچ‌گاه یک روز بارانی یا یک هوای شرجی را برای نقاشی خانه انتخاب نکنید.

 

یک طرح برای شروع نقاشی خانه داشته باشید

معمولا هر کاری که مربوط به تعمیرات خانه باشد، از یک طرح اولیه الهام می‌گیرد و با توجه به آن شروع می‌شود. به عنوان مثال شما می‌توانید، نقاشی خانه خود را از داخل یا خارج خانه، شروع کنید و به پایان برسانید. یا این که در طی کار از رنگ‌های مختلف استفاده کنید. نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که اگر بخواهید چند اتاق را بصورت همزمان رنگ بزنید اصلا کار درستی نیست. بنابراین در ابتدا مشخص کنید که قرار است دقیقا از کجا و چگونه شروع به کار کنید.

 

برنامه‌ریزی کنید

کار نقاشی خانه نیز همانند هر کار دیگری از تعمیرات خانه نیاز به برنامه‌‌ریزی دقیق دارد و باید طبق آن برنامه عمل کنید. اگر می‌خواهید رنگ زدن قسمت‌های مختلف خانه را یک روزه و یا در زمان خیلی کم به پایان برسانید باید به شما بگوییم که این امر امکان پذیر نیست. زیرا کار نقاشی خانه، یک پروژه‌ زمانبر و چند روزه تعمیرات خانه است و نمی‌توانید آن را در طول مدت زمان کم به پایان برسانید. باید زمانی را که در اختیار دارید بین کارهای زیر تقسیم کنید:

 • جا به جا کردن وسایل خانه و مبلمان یا پوشاندن آن‌ها
 • آماده‌سازی دیوارها
 • زدن یک لایه آستر
 • مدت زمان لازم برای خشک شدن رنگ آستر
 • نقاشی اصلی
 • تمیز کردن خانه و برگرداندن آن به حالت اولیه
بهتر است بخوانید:  راه حل هایی برای بزرگتر نشان دادن فضای خانه

 

علاوه‌ بر این کارها ممکن است در حین انجام کار اتفاقات پیش‌بینی نشده‌ای پیش بیاید که می‌تواند وقت شما را تلف کند یا برعکس این که باعث تسریع در روند انجام کار شود. بنابراین حتما این موارد را در نظر داشته باشید و کارهای مهم را به آخر موکول نکنید.

 

۴. انتخاب رنگ مناسب

اگر خودتان برای انجام کار نقاشی خانه اقدام کرده‌اید، به این معنی است که دستتان در انتخاب رنگ کمی بازتر است. برای انتخاب رنگ، جسارت داشته باشید. حتی اگر رنگ انتخابی شما خوب از آب در نیامد، می‌توانید با هزینه خیلی کم رنگ دیگری را انتخاب کنید اما توصیه ما این است که با مشورت اعضای خانواده و افرادی که با شما زندگی می‌کنند، می‌توانید یک رنگ مناسب انتخاب کنید. در واقع در نهایت تنها کسانی که باید رنگ خانه را دوست داشته باشند شما و اعضای خانواده‌تان هستید.

 

قبل از شروع کار این نکات را در نظر داشته باشید

 • پیش از شروع تعمیرات خانه به خصوص رنگ زدن مبلمان و سایر وسایل را با پارچه‌ها یا ملافه‌های مناسب بپوشانید.
 • کف زمین و پنجره‌ها را با پلاستیک یا روزنامه‌های قدیمی یا پارچه پوشش دهید.
 • از قراردادن فرچه و غلتک‌های رنگی روی زمین خودداری کنید، به جای این‌کار می‌توانید آن‌ها را روی یک روزنامه‌ قراردهید.
 • رنگ را از دسترس کودکان دور نگه‌دارید.
 • در صورتی که رنگ با چشم شما تماس پیدا کرد، فورا آن را با آب سرد شستشو دهید. اگر سوزش رفع نشد در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.
 • رنگ‌ها به شدت قابل اشتعال هستند. پس از رنگ زدن خانه در مجاورت هر گونه منبع گرمایشی یا شعله خودداری کنید و در طول نقاشی خانه از کشیدن سیگار بپرهیزید.
 • اگر قسمتی از خانه تهویه مناسب ندارد، در طی کار گاهی برای نفس‌گیری از آن قسمت خارج شوید.
 • برای رنگ زدن سقف و قسمت‌های بلندتر دیوارها، به یک نردبان نیاز خواهید داشت. پس قبل از به کارگیری نردبان، نسبت به محکم بودن آن اطمینان حاصل کنید و در صورت نیاز از شخص دیگری برای نگه‌داشتن آن کمک بگیرید.

 

دیوارها را صاف کنید

قبل از اینکه کار نقاشی یا آستر زدن دیوارها را شروع کنید، ناهمواری و ناصافی‌های آن‌ها را برطرف کنید. با استفاده از بتونه‌کاری قسمت‌های ترک خورده (ترک‌های کم‌عمق)، پرکردن تورفتگی‌های عمیق با استفاده از گچ و صاف کردن قسمت‌های برجسته با استفاده از کاردک یا چاقو سطوح صیقلی و صاف ایجاد کنید. صاف بودن سطح دیوارها، نتیجه کار شما را حرفه‌ای‌تر نشان خواهد داد.

 

برای اطمینان خاطر بیشتر، می‌توانید دیوارها را سمباده‌زنی کنید تا سطوح به‌طور کامل یک‌دست شود. پس از انجام این کار، با استفاده از یک پارچه، گرد و غبار روی آن را پاک کنید، زیرا وجود گرد و غبار در سطح زیرین نقاشی، باعث می‌شود نقاشی خانه، جلوه‌ای نامناسب داشته باشد.

 

یک لایه رنگ آستر بزنید

بعد از صاف کردن سطوح، نیاز دارید تا ابتدا دیوارها را  با یک لایه آستر (ترجیحا سفید رنگ) بپوشانید. این کار را از کناره‌ها شروع کنید و سعی کنید تا حد امکان در امتداد یک خط مستقیم حرکت کنید و سپس کم‌کم سایر قسمت‌ها را بپوشانید. برای این که از پوشش‌دهی کامل آستر مطمئن شوید، امکان دارد لازم باشد که چند بار روی یک خط کار کنید.

بهتر است بخوانید:  راه حل هایی برای بزرگتر نشان دادن فضای خانه

سعی کنید کل سطح دیوار را با استفاده از یک غلتک به‌طور کامل، با رنگ پوشش دهید. اما فراموش نکنید که برای زدن لایه آستر، بهتر است از فرچه استفاده کنید. چون شما در این کار مهارت کافی ندارید، می‌توانید سطح دیوار را به قسمت‌هایی تقسیم کرده و پس از اتمام کار یک قسمت، کار نقاشی سایر قسمت‌ها را شروع کنید.

پس از تمام کردن کار آستر، آن را به مدت ۲۴ تا ۳۶ ساعت به حال خود بگذارید تا به طور کامل هوادهی و خشک شود. عجله نداشته باشید و پس از این مدت اگر دیوارها همچنان به طور کامل خشک نشده بودند کار رنگ اصلی را به روزهای بعدی موکول کنید.

 

نکات مهم در شروع نقاشی خانه

این مرحله، مرحله اصلی و جذاب‌ترین قدم از روند نقاشی خانه به حساب می‌آید که شامل مراحل زیر است:

 • یک رنگ اصلی و یک رنگ مات انتخاب کنید.
 • از مناسب بودن رنگ نهایی اطمینان حاصل کنید تا مجبور به تغییر رنگ نشوید.
 • برای شروع کار بهتر است از بزرگترین یا سخت‌ترین اتاق شروع کنید. زیرا اگر آن را برای آخر سر باقی بگذارید، تا انتهای کار ذهن شما را درگیر خواهد کرد.
 • بعد انتخاب رنگ و اتاق، می‌توانید نقاشی را شروع کنید. غلتک یا فرچه را در رنگ قرار دهید و مانند زدن آستر عمل کنید.
 • از یکنواختی رنگ، اطمینان حاصل کنید. زیرا زیبایی کار به تمیز بودن آن بستگی دارد.
 • رنگ زدن کف اتاق‌ها را به مرحله آخر موکول کنید و بعد از اتمام کار دیوارها، به سراغ آن بروید.
 • به مدت ۲۴ تا ۳۶ ساعت آن را در معرض هوا قرار دهید تا به طور کامل خشک شود. برای این کار در و پنجره‌ها را به طور کامل باز کنید.
 • قبل از این که از خشک شدن کامل خانه اطمینان حاصل کنید، به درون خانه وارد نشوید. خصوصا از ورود افراد مسن و کودکان جدا جلوگیری کنید.

 

اگر تجربه کافی در کار نقاشی خانه ندارید، می‌توانید برای انجام این کار از یک نقاش کمک بگیرید و با او مشورت کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا کار خود را با دقت بیشتر و حرفه‌ای‌تر انجام دهید.

 

در ادامه چند تکنیک برای بالا بردن ظرافت و زیبایی نتیجه کار نقاشی خانه و همچنین تسریع روند کار آورده شده ‌است:

تکنیک اول: جلوگیری از ایجاد نوارهای روی هم افتاده

یکی از حالات‌هایی که شکل نهایی نقاشی را زشت نشان می‌دهد، ایجاد لبه‌های ناهماهنگ به شکل نوارهای روی هم افتاده است. این حالت زمانی ایجاد می‌شود که رنگ، روی قسمت‌هایی که تا حدودی خشک شده‌اند، زده شود. برای جلوگیری از این حالت، قبل از خشک شدن لایه رنگ شده‌ قبلی، اقدام به رنگ زدن اطراف آن کنید. همچنین برای حفظ رطوبت لایه قبلی، از خشک شدن غلتک جلوگیری کنید و سعی کنید قبل از اینکه به طور کامل خشک شود دوباره آن را به رنگ آغشته کنید.

 

تکنیک دوم: جلوگیری از ایجاد حالت‌های متفاوت رنگ در طول کار

رنگ موجود در سطل‌ها، ممکن است به دلیل استفاده نشدن در طولانی مدت، از یکدیگر متفاوت باشند و مواد موجود در آن ته‌نشین شوند یا اینکه در واکنش با محیط، رنگ‎‌ها خشک شوند. رنگ‌آمیزی با این نوع رنگ شکل نامناسبی ایجاد خواهد کرد. بنابراین برای برطرف کردن مشکل تفاوت رنگ در قسمت‌های مختلف و ایجاد حالت یک‌دست در نقاشی خانه، ابتدا مقدار رنگ مورد نیاز خود را برآورد کنید. سپس چند سطل رنگ را در یک سطل بزرگتر با هم مخلوط کنید و برای کل کار از همان استفاده کنید.

بهتر است بخوانید:  راه حل هایی برای بزرگتر نشان دادن فضای خانه

 

تکنیک سوم: قبل از شروع کار سطوح کثیف را تمیز کنید

برای اینکه رنگ محکم و ثابت‌ باقی بماند، قبل از اینکه رنگ زدن را شروع کنید، سطح دیوارها را تمیز کنید. اگر رنگ روی سطوح چرب و کثیف زده شود، به ‌آسانی ترک برمی‌دارد و اصطلاحا پوسته پوسته می‌شود. می‌توانید برای این کار، از پاک کننده‌های قوی و مخصوص استفاده کنید تا مناطقی مانند کلیدهای برق و دیوارهای کثیف و چرب سرویس بهداشتی و آشپزخانه نیز به طور کامل تمیز شوند.

تکنیک چهارم: از یک نوارچسب مخصوص استفاده کنید

یکی از رازها در کار نقاشان حرفه‌ای، استفاده از نوارچسب مخصوص است. برای افراد تازه‌کار، یک کار مرتب و نقاشی در خطوط مستقیم، تا حدودی مشکل است. پس برای بالا بردن ظرافت کار، در قسمت‌هایی که رنگ زدن آن مشکل است و همچنین جلوگیری از پخش شدن رنگ برروی تابلوها، کلیدهای برق، پنجره‌ها و سایر وسایل تزئینی، می‌توانید از این تکنیک بهره ببرید.

 • در صورتی که رنگ با چشم شما تماس پیدا کرد، فورا آن را با آب سرد شستشو دهید. اگر سوزش رفع نشد در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

البته مشکلی که زدن نوار چسب به همراه دارد این است که در انتهای کار، برداشتن آن‌ها از روی برخی از انواع رنگ‌ها، ممکن است باعث کشیده شدن رنگ و پوسته پوسته شدن آن شود. درهنگام زدن نوارچسب نکات زیر را رعایت کنید:

 • به خاطر داشته باشید که برای زدن نوارچسب، به فشار زیاد نیازی نیست. کافی است نوار در محل خود ثابت شود.
 • نوارچسب‌ها را باید قبل از خشک شدن کامل سطوح، جداسازی کنید.

 

تکنیک پنجم: ترتیب بالا به پایین را رعایت کنید

اگر می‌خواهید در انتهای کار، یک نتیجه مناسب بگیرید، رنگ زدن را از سقف شروع کرده و در نهایت به کف اتاق‌ها برسید. این کار از افتادن قطرات رنگ از قسمت‌های بالا روی قسمت‌های رنگ شده، جلوگیری می‌کند.

 

جمع‌بندی

با این که نقاشی خانه روشی ساده برای تمیز کردن و تعمیرات خانه محسوب می‌شود و با استفاده از مراحل گفته شده، می‌توانید به یک نتیجه مطلوب دست پیدا کنید، اما اگر در این کار دچار اشتباه شوید، ممکن است در نهایت علاوه بر اتلاف وقت و هزینه، سیمای کلی خانه شما زشت و یا غیرعادی شود. چند مورد از اشتباهات رایج در زمینه نقاشی خانه به شکل زیر است:

 • کم و یا زیاد خریدن مواد لازم
 • استفاده از مواد با کیفیت پایین
 • استفاده از رنگ‌های نامناسب
 • اکتفا کردن به یک لایه رنگ
 • پرنکردن قسمت‌هایی از آستر
 • استفاده نکردن از آستر
 • توجه نکردن به نکات ایمنی هنگام کار

منبع: کیلیدمگ

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه